Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Chraňte se před běžnou chřipkou, radí odborník

Česko

Těm, kdo se nedostanou k očkování proti prasečí chřipce, doporučuje přední český odborník na očkování Roman Prymula vakcíny proti běžné chřipce a proti zápalu plic.

* LN Jak se vybírají skupiny nemocných, kteří mají být očkováni proti prasečí chřipce?

Jedná se o chronická onemocnění kardiovaskulárního systému, chronická onemocnění plic, astma. Spadá tam i diabetes, obezita a rizikovým faktorem je i gravidita. U těchto onemocnění budou zahrnuty těžší komplikace. Je logické, že tam nebude každý astmatik. Co se týká obezity, budou tam jen případy těžké až monstrózní obezity, která na průběh chřipky má velký vliv. U gravidních se dohadujeme, ale je jasné, že vzhledem k počtu nakoupených látek nemůžeme očkovat všechny. Ukazuje se také, že by to v prvním trimestru těhotenství nebylo smysluplné. Mohly by hrozit komplikace.

* LN Co je cílem očkování rizikových skupin? Aby lidé neměli problémy, nebo aby neumírali?

Budou vybráni nemocní z rizikových skupin, kteří by potenciálně byli ohroženi průběhem nemoci až úmrtím. Nejsme schopni stoprocentně zabránit vzniku onemocnění. Účinnost vakcíny se v tomto smyslu může pohybovat na úrovni 70 procent, nicméně podstatně větší účinnost je z hlediska ochrany před úmrtím a ta se pohybuje kolem 80 nebo 90 procent. Naším cílem je tedy zejména u nejstarší věkové kategorie zabránit úmrtí.

* LN Je počet dostupných vakcín dostatečný?

To je otázka pohledu, co si může republika dovolit a co ne. Pokud budeme mířit na nejrizikovější kategorie, myslím, že to je objem snad dostatečný. Nicméně kdybychom chtěli ochránit širší spektrum obyvatelstva, tak to asi nestačí.

* LN Co byste doporučil těm, kdo se na seznamy potřebných nedostanou?

Asi nejjednodušší je očkovat se proti sezonní chřipce. Tím se eliminuje souběh těchto dvou onemocnění. To je důvod, proč bych v této sezoně očkování proti běžné chřipce skutečně doporučoval. Další možnost je vhodná především pro ty, kdo trpí onemocněním, která se nedostanou na listinu indikací. Ti mohou zvážit očkování proti pneumokokům. Podle zkušeností z pandemie v roce 1918 víme, že řada lidí nezemřela na chřipku jako takovou, ale na komplikace. Mezi nimi dominovaly pneumokokové infekce, jako je zápal plic. U seniorů nad 65 let se toto očkování rozhodně doporučuje.

* LN Zvýší se podle vás letos počet lidí, kteří se u nás proti chřipce očkují?

Je to dvousečné. Setkal jsem se i s názorem, že se někdo nechce nechat očkovat proti sezonní chřipce, protože chce čekat na vakcínu proti prasečí chřipce. Doufám, že dosud malá proočkovanost proti chřipce u nás mírně stoupne. Vakcíny ale nebude nazbyt. U nás by jí mělo být tolik jako loni, celosvětově jí možná bude i méně. Protože je část výrobní kapacity vyčleněno na pandemickou vakcínu, určitě jí nebude více.

Autor: