Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chřipka už zabila 22 lidí, stovky mají vážné potíže

Česko

PRAHA Chřipka připravila v letošní sezoně v Česku o život už 22 lidí. Může za to i takzvaná prasečí varianta, kvůli níž přibylo pacientů s vážnými komplikacemi.

Takzvaná pandemická neboli prasečí chřipka se poprvé objevila na jaře v roce 2009. Od té doby do loňského února na ni zemřela stovka lidí. V letošní zimě má v Česku její vir A(H1N1) na svědomí dvě třetiny onemocnění, za zbytkem je jiný chřipkový kmen.

Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu v této sezoně prokazatelně na chřipku zemřelo 22 osob a velmi vážný průběh měla nemoc ve 131 případech.

Každoročně odborníci evidují 1500 až 2000 úmrtí, k nimž choroba přispěla. Příčinou smrti bývá sice jiné onemocnění, chřipka ale stav zhoršila.

Podle odborníků loni i letos přibývá lidí s těžkým průběhem nemoci. „Člověk má chřipku tři čtyři dny, pak se jeho stav zhorší a potřebuje odbornou péči,“ vysvětluje epidemiolog Jan Kynčl. Podle něj je pak pacient v péči lékařů i několik týdnů a někdy svůj boj s chřipkou prohraje. Tak náročná a dlouhá hospitalizace není u této nemoci typická a loni i letos je podobných případů mnohem víc než v minulých desetiletích.

Těžkému průběhu nemoci by mohlo zabránit očkování. Senioři a pacienti se srdečními a dalšími chorobami, u nichž je riziko nákazy a dopadů choroby větší, mají očkování zdarma. Zájem je ale i tak malý. „Proočkovanost je třikrát menší, než je průměr Evropy,“ uvedl Kynčl. Zatímco v Česku se v posledních letech proti viru vakcínou chrání asi sedm procent obyvatel, v jiných zemích je to pětina či čtvrtina.

***

Epidemie odeznívá

* Chřipková epidemie v Česku pomalu slábne. Nemocnost v zemi klesla za poslední týden téměř o desetinu. V jednotlivých regionech se ale ještě objevují místní epidemie. * Na 100 000 obyvatel evidovali lékaři 1548 nemocných s akutními nemocemi cest dýchacích a s chřipkou. Epidemický práh se pohybuje mezi 1600 a 1800 nemocnými na sto tisíc. * Počty pacientů klesaly ve všech krajích kromě Olomouckého. V něm a v krajích Pardubickém a Jihomoravském byla situace nejhorší. Nejlépe na tom byly Praha, Karlovarský a Středočeský kraj.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...