Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Chřipkové volno udělili ředitelé

Česko

Kvůli vlně prasečí chřipky se uzavřely tři střední školy.

U dvou z nich k tomu stačilo opravdu málo – každá z nich měla jen jednoho nemocného. PRAHA Obavy z prasečí chřipky uzavřely včera tři střední školy. Zavřené gymnázium v Chebu bylo chřipkou zcela ochromeno. Třídy byly poloprázdné. Ze 730 studentů jich zhruba 270 onemocnělo. U tří se potvrdila prasečí chřipka. U dalších už hygienici vzorky nezkoumali. Nebyl důvod. „Epidemiologická souvislost je zřejmá,“ vysvětlila vedoucí oddělení epidemiologie Krajské hygienické stanice v Karlových Varech Jindřiška Benešová.

Ředitel gymnázia Jaroslav Kočvara se rozhodl školu zavřít poté, co se prokázala prasečí chřipka. „Když se ukázalo, že mají prasečí chřipku, a počet nemocných rostl, rozhodli jsme se po konzultaci s krajem školu preventivně uzavřít. Nemám informace o tom, že by někdo z nemocných měl vážné problémy,“ řekl ředitel ČTK.

Chebské gymnázium bude uzavřeno celý příští týden. Očekává se, že se do něj učitelé a studenti vrátí až v pondělí 23. listopadu.

To v dalších dvou školách si pouze prodlouží víkend. Tamní ředitelé se rozhodli z preventivních důvodů dát ředitelské volno v pátek a pondělí, v úterý pak je státní svátek. Na Slovanském gymnáziu v Olomouci zřejmě onemocněl jeden student a na Střední odborné škole železniční v Šumperku zase učitelka. U nich ale nebyla včera potvrzena prasečí chřipka. Zavření školy je podle olomoucké krajské hygieny preventivní. Pokud budou studenti doma, může jim to pomoci ubránit se infekci.

Ministerstvo zdravotnictví ale o zdravotním efektu uzavření školy při několika ojedinělých případech chřipky pochybuje. „Pokud je ve škole jen jeden nebo dva výskyty, je nesmysl ji zavírat. Pokud je tam výskyt silnější, je to namístě,“ uvádí mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Rozhodnutí o udělení ředitelského volna je však na jednotlivých ředitelích. O delším uzavření pak rozhodují zřizovatelé škol, tedy především kraje, po konzultaci s hygieniky. „Ministerstvo školství nemůže školám a jejím zřizovatelům nařizovat, kdy mají uzavřít své prostory. Můžeme se do toho vložit až ve chvíli, kdy vypukne epidemie,“ upozorňuje mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Za to, že si s odvoláním na výskyt chřipky ve školách v Šumperku a Olomouci „prodloužili víkend“, ministerstvo školství nikoho nekritizuje. „Ředitel má nárok dát pětkrát do roka ředitelské volno a je jen na něm, kdy to udělá. Pokud se k tomu rozhodne nyní, kdy je v úterý státní svátek, a zároveň tak reaguje na výskyt chřipky v kraji či obci, pak na to má právo,“ řekla Böhmová. Už dříve museli na čas kvůli hromadnému výskytu prasečí chřipky zavřít dvě školy v Jihočeském kraji. „Rozhodují o tom ředitelé operativně podle situace. Zatím není situace taková, abychom takovéto situace řešili centrálně,“ popsala Ivana Stráská, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje.

***

Prasečí chřipka

Jak se chránit

Vakcíny proti prasečí chřipce nejsou jedinou možnou prevencí. Stejně jako na běžnou chřipku a další podobná onemocnění fungují osvědčené způsoby, jak si zvýšit imunitu – například otužováním nebo konzumací dostatečného množství ovoce a zeleniny. Průběh prasečí chřipky by mělo zmírnit i očkování proti běžné sezonní chřipce, které je běžně k dispozici. V době vlny pandemie bude podstatné nechodit na uzavřená místa, kde je větší množství lidí. V takových prostorách může být výskyt viru v ovzduší velký. Při vysokém výskytu prasečí chřipky doporučuje Světová zdravotnická organizace také vynechat podávání ruky při pozdravu, stejně jako líbání nebo objímání. Proti nákaze prasečí chřipkou funguje zvýšená hygiena. Ruce by si měl člověk mýt pravidelně a důkladně teplou vodu a mýdlem. Člověk by si zároveň neměl rukama sahat do očí ani se dotýkat nosu či úst. Proti dalšímu rychlému šíření chřipky je důležitá ohleduplnost těch, kteří na sobě už pozorují některé příznaky. Při kašli a kýchání je nutné si přikrýt ústa kapesníkem, nejlépe na jedno použití. Ten by se měl bezprostředně po použití vyhodit. Nemocní by měli od ostatních udržovat odstup alespoň jeden metr. Samozřejmostí by mělo být nechodit s chřipkou do zaměstnání nebo školy. Proti rozšiřování nákazy také může pomoci, když nakažený nosí roušku. Použití roušek u zdravých lidí, aby se nenakazili, je sporné. Jsou tvořeny tak, aby nepustily virus ven. Místo nich si lze pořídit takzvané filtrační masky. Plošné zavírání škol nechystají ani ministerstva, ani kraje. Brzy je prý i na rušení sportovních či kulturních akcí. „Pokud bude výskyt onemocnění výrazně stoupat nad hranici epidemie, budeme některá opatření zvažovat,“ řekl Sršeň.

Autor: