Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Chtěl utajit platy úředníků, Kubice ho odvolal z postu náměstka

Česko

  18:12
PRAHA - Ministr vnitra Jan Kubice odvolal náměstka pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví Ondřeje Veselského. Od úterý jej nahradí vrchní ředitel sekce veřejné správy a eGovernmentu Robert Ledvinka.

"Odvolání je bez udání důvodů," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí vnitra Pavel Novák.

Ondřej Veselský

Ondřej Veselský měl problémy kvůli novele zákona o svobodném přístupu k informacím. Novela měla podle záměru vnitra zjednodušit přístup k informacím a přinést efektivnější vymahatelnost práva na informace. Odborníci ale novelu tvrdě kritizovali, měla by podle nich totiž opačný efekt a například přístup k informacím o platech úředníků by omezila. Více se dočtete ZDE.

Zatajování odměn vysokých úředníků

Veselského podřízení se už jednou pokusili dramaticky omezit přístup k odměnám vysoce postavených státních úředníků. Loni v květnu do zdravotnického zákona propašovali paragraf, podle něhož by úřady nesměly zveřejňovat odměny a platy zaměstnanců. Jak se později ukázalo, na přílepku se podíleli úředníci, kteří před tím inkasovali rekordní jednorázové bonusy.

Na přímou otázku, zda může vyvrátit, že odvolání náměstka souvisí se zpackanou novelou zákona o svobodném přístupu k informacím, odpověděl vyhýbavě. "Pakliže se podíváte, jaké zákony od pana Veselského v poslední době vzešly a s jakým úspěchem se sešly, tak není těžké z toho vyvodit důvod odvolání," řekl mluvčí.

Jestli Veselský na vnitru zůstane, zatím není jasné.

Ledvinka působil na ministerstvu předchozích pět let na úseku veřejné správy a byl jedním z lídrů týmu, který měl na starost spuštění základních registrů veřejné správy. Právě její elektronizací se zabývá projekt eGovernment.

Na téma MAJETKY ÚŘEDNÍKŮ už jsme vydali:

Základní registry jsou celkem čtyři - registr obyvatel, registr osob, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností.

Například registr obyvatel sjednocuje údaje z dosavadních evidencí obyvatel, občanských průkazů, cestovních dokladů a z informačního systému cizinců. Celý projekt, který byl spuštěn od 1. července, již stál přes dvě a půl miliardy korun, větší část byla placena z evropských prostředků.

Robert Ledvinka

Ledvinka pracoval v letech 1995 až 1999 na pražském magistrátu jako asistent náměstka primátora pro oblast kultury a sportu, později jako zástupce tajemníka. Od roku 2000 působil osm let na pozici 1. náměstka ředitelky Státní příspěvkové organizace Ministerstva vnitra. Poté byl rok šéfem sekce pro veřejnou správu na vnitru. Od roku 2010 se věnuje ve vedoucí pozici hlavně modernizaci veřejné správy. Vrchním ředitelem sekce eGovernment je od loňského března. Jeho specializací je veřejné právo a digitalizace veřejné správy.

Autoři: ,