26. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chtěli, abych lákal mladé ke spoření na důchod, tvrdí učitel

Nechtěli jsme, aby nám učitelé sháněli klienty v řadách studentů, brání se firma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nechtěli jsme, aby nám učitelé sháněli klienty v řadách studentů, brání se firma. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Někteří učitelé dostali v minulých dnech rozporuplný e-mail. Zatímco oni ho interpretují tak, že se je poradenská firma snažila zverbovat k přesvědčování studentů, aby spořili na důchod v soukromých fondech, firma tvrdí, že jen chtěla využít jejich lektorských schopností.

"...je mou milou povinností Vám sdělit, že na základě veřejně dostupných informací jsme Vás vybrali jako potenciálního vhodného spolupracovníka pro naše nové projekty týkající se nadcházejících státních reforem," uvádí se v zaslaném e-mailu, který dále pokračuje: 

"Penzijní a zdravotní reforma jsou dvě zásadní události, které vyžadují rozšíření naší manažerské i poradenské divize o nové kolegy." Dopis tohoto znění přistál mimo jiné v e-mailové poště učitele Malostranského gymnázia Jana Čižinského.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tato nabídka mne překvapila a rozhořčila. Je evidentní, že po nás budou chtít, abychom nabírali klienty pro důchodovou reformu – a ti musí být mladí – přesně jako naši studenti," uvedl Čižinský. Dopis podle něj obdrželo ještě několik jeho mladších kolegů.

Špatně si to vyložili, tvrdí firma

Autor e-mailu Michal Kuthan, manažer firmy Kapitol nabízející pojišťovací a finanční poradenství, ale tvrdí, že si učitelé jeho slova jen špatně vyložili. Podle něj jim chtěla firma nabídnout práci lektorů, kterou by mohli vykonávat mimo svou pracovní dobu ve škole.

O jakých fondech je řeč?

V roce 2013 začne platit penzijní reforma. Takzvaný druhý pilíř důchodového systému má tvořit individuální spoření v soukromých důchodových fondech, do nichž budou lidé převádět část svých příspěvků státu, které nyní platí do průběžného důchodového systému.

Každý zaměstnanec bude moci do soukromého pilíře přesměrovat tři procentní body z celkem 28 procent odváděných v rámci sociálního pojištění v případě, že se bude podílet dalšími dvěma procenty ze své mzdy.

"Ta interpretace je naprosto scestná. Učitelé jsou zajímaví především tím, že jsou to lidé, kteří dokáží poměrně rychle pochytit interní vzdělávání a předávat ho dál novým kolegům. To je důvod, proč byli osloveni," vysvětlil pro Lidovky.cz nabídku Kuthan.

Čižinský však míní, že toto je spíše zpětná interpretace. Kdyby jim podle něj šlo jen o lektorování, nezmiňovali by, že nabírají nové lidi kvůli důchodové reformě.

"Tím dali najevo, že nabírají lidi, o kterých se domnívají, že jsou schopni s mladými lidmi pracovat nebo je přesvědčovat," stojí si za svým učitel gymnázia. Připustil však, že z e-mailu nebylo zcela zřejmé, že by firma chtěla, aby působil přímo na žáky, které vyučuje.

ČTĚTE TAKÉ.

Čižinský je předsedou KDU-ČSL v Praze 7, e-mail se proto dostal i k rukám místopředsedy strany Mariana Jurečky, který nabírání spolupracovníků v učitelských řadách označil za vrcholně neetické. "Je skandální, že si dealeři bank, které na reformě vydělají nejvíc, mohou dovolit ještě nárokovat si stát jako marketingový nástroj k ovlivňování dětí," uvedl Jurečka.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.