Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Chtěli uctít Hitlera, šli vraždit

Česko

OSTRAVA Více než rok čekala ve vazbě na ortel čtveřice žhářů, kteří se pokusili upálit romskou rodinu ve Vítkově. Včera Krajský soud v Ostravě vyhlásil rozsudek. Jaromír Lukeš, David Vaculík a Ivo Müller by měli za pokus vraždy a poškozování cizí věci ve spolupachatelství ve vězení strávit 22 let. Václav Cojocaru o dva roky méně.

Verdikt sice vyslechli na první pohled bez emocí, žádný z nich ale trest nepřijal. Všichni se odvolali ještě v soudní síni. „Považuji to za sociální popravu všech těch mladých hochů,“ prohlásil obhájce Václava Cojocarua Ladislav Myšák. „Spíše než vrazi, kteří jeli vraždit, a ono to náhodou nedopadlo, to jsou lidé, kteří hodili zápalnou lahev a nedomysleli míru důsledků,“ bránil nejen svého klienta Jaromíra Lukeše právník Pavel Pěnkava.

Podle soudu se však podařilo prokázat, že obžalovaní měli v úmyslu vraždit a věděli, že v domku jsou lidé. Soudce Miloslav Studnička zdůraznil i spojení mladíků s neonacistickým hnutím. Akci označil za neobvyklý brutální útok a přirovnal ji ke křišťálové noci, kdy nacisté zaútočili na Židy. Nižší trest pro Václava Cojocarua vyměřil proto, že mladík spolu s dalšími útok společně neplánoval. Müller, Vaculík a Lukeš navíc již v minulosti byli za násilné zločiny či propagaci nacismu souzeni.

„Nemohu být nespokojena, vina i výše trestů byly určeny v intencích mého návrhu,“ zkonstatovala po vyhlášení rozsudku státní zástupkyně Brigita Bilíková. „I když jsou tresty o něco vyšší, nepředpokládám, že by byly nepřiměřené,“ dodala. Müllerovi přitom výjimečný trest nenavrhovala, soudce se však podle ní k němu přiklonil proto, že mladík se v přípravném řízení přiznal, že „všichni věděli, že jedou na lidi“.

Útok si trojice bez Cojocarua dohodla v restauraci. Původně plánovali cestu na neonacistickou demonstraci na severu Čech, ta se jim ale zdála nákladná a hledali něco jiného. Činem chtěli zviditelnit neonacistické hnutí a „oslavit“ 120. výročí narození Adolfa Hitlera.

„Bude-li nakonec vynesen nespravedlivý rozsudek, protože dneškem nic nekončí, může to znamenat glorifikaci a popularizaci těch hnutí, která by měla být popřena,“ obává se advokát Myšák. Bilíková je naopak přesvědčena, že uložené tresty dávají jasný signál z hlediska generální prevence.

Kromě trestu odnětí svobody mají všichni čtyři radikálové společně uhradit odškodné a náhradu škody ve výši přesahující 17 milionů korun. Z toho 7,5 milionu činí náklady za léčbu pro Revírní bratrskou pokladnu a 9,5 milionu satisfakce pro popálenou Natálku. „Z tohoto pohledu záleží na vůli obžalovaných, zda se budou v budoucnu snažit vydělat nějaké peníze a částku splatit, nebo se této povinnosti vyhnout,“ míní Natálčin zmocněnec Pavel Uhl.

Autor: