27. prosince 2007 19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chtěli vyzkoušet Schengen, ale v Rakousku je ´chytili´

Hraniční kontrola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hraniční kontrola. | foto: ČTK

PRAHA, ČESKÉ BUDĚJOVICE Volné cestování po Evropě? Ano, ale jen pro někoho. Na vlastní kůži se o tom pár hodin po vstupu Česka do schengenského prostoru přesvědčili tři vysokoškoláci z Prahy.

„Chtěli jsme si ten Schengen vyzkoušet,“ vzpomíná student pedagogiky Petr na ráno 21. prosince. Se svou přítelkyní z Ukrajiny Oksanou a její sestrou Lenkou vyrazili na výlet do Vídně. Obě v Česku několik let studují práva amají povolení k dlouhodobému pobytu.

To je opravňuje až tři měsíce cestovat po území Schengenu, aniž by potřebovaly vízum. Jenže rakouská policie, která všechna projíždějící česká auta kontrolovala pár kilometrů za přechodem Hatě, je přesto vrátila do Česka.

Podle Petra Mücka z oddělení koordinace schengenské spolupráce ministerstva vnitra jde spíš o nedorozumění než cílenou kampaň proti cizincům. „Vyvineme tlak, aby se informace dostaly všude, kam mají,“ říká Mück.

Trojice studentů z Prahy se marně pokusila rakouské policisty přesvědčit telefonátem na českou ambasádu ve Vídni. Trvali na tom, že auto s nevítanými hosty musí hned otočit zpět k hranicím. Na oslavu Nového roku se zmíněná studentka z Ukrajiny přesto chystá vyrazit za hranice - jejím cílem je Paříž. A má papírovou „posilu“ -z českého ministerstva vnitra jí poslali dokumenty o možnostech cestovat po zemích Schengenu s ohledem na typ víza či povolení k pobytu. Ty by měly případné nevědomé úředníky přesvědčit.

Příhoda studentů je součástí širšího jevu po otevření hranic. Rakouští politici a policejní velitelé se totiž snaží naplnit slib, že po zrušení hraničních kontrol se Rakušané nemusí bát zvýšené kriminality. A po Novém roce už tak vysoký počet kontrol cizinců uvnitř země možná ještě vzroste.

Rakouský kabinet totiž slíbil místním trafikantům, že policie bude ještě výrazněji kontrolovat možný nelegální dovoz levných cigaret z Česka.

Přestože Rakousko mělo od ledna na základě legislativy EU umožnit, aby jedna osoba převážela přes hranice místo dosavadních pětadvaceti kusů až čtyři kartony českých cigaret, Rakušané údajně vymysleli způsob, jak liberalizující opatření obejít: od Nového roku totiž požadují, aby cigarety převážené z Česka měly „rakouský“ varovný nápis. Budou-li varování jen v češtině, může osoba převážet pouze jeden karton.