Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chudoba a pohnutá historie

Česko

Haiti bylo první „černou republikou“, následovaly ale desítky let diktatur. A přívětivá nebyla ani příroda

Zkáza na Haiti – Svět posílá rychlou pomoc, rozsah škod bude asi obrovský

VÝVOJ HAITI

PORT-AU-PRINCE/PRAHA Prezidentský palác v haitské metropoli býval považován za nejhezčí budovu města. Zářivě bílá impozantní budova byla „symbolem příslibů, které v této zemi s deseti miliony obyvatel tak často přišly vniveč“, komentovala to včera britská BBC.

A stejně tak se prezidentský palác v Port-au-Prince stal i symbolem zkázy – ani tato noblesní budova nepřežila mimořádně silné otřesy, které Haiti zasáhly.

Katastrofa, kterou s sebou zemětřesení přineslo a jejíž skutečné rozměry se začnou ukazovat až v příštích dnech, jako by zapadala do moderní historie Haiti. Tedy země, která je co do počtu obyvatel stejně lidnatá jako Česká republika, ale nepoměrně chudší: většina jejích obyvatel musí vyžít s méně než dvěma dolary denně.

Jak připomněla agentura AP, Haiti se zrodilo po prvním úspěšném otrokářském povstání v roce 1804. Francouzští vojáci se vzdali jednotkám vedeným Jeanem-Jacquesem Dessalinesem. Ale vládci Haiti uvrhli zemi do ochromujícího zmatku, ze kterého se ještě nevzpamatovala. Ten se projevil hlavně v druhé půlce minulého století, kdy otěže moci v rukách třímali François „Papa Doc“ Duvalier a jeho syn Jean-Claud, přezdívaný „Baby Doc“. Odhaduje se, že během téměř třiceti let teroru byly zmasakrovány desítky tisíc lidí.

Když byl mladší z diktátorů v roce 1986 zbaven moci, zdálo se, že by země mohla konečně nastoupit cestu demokracie a prosperity – anebo se po ní alespoň pomalu vydat. Symbolem naděje se stal někdejší katolický kněz Jean-Bertrand Aristide. Ve funkci ale vydržel jen pár měsíců, než ho od ní armádní důstojníci odstavili. Experimentování s demokracií protentokrát skončilo, tisíce lidí padly za oběť novému režimu a tisíce dalších prchaly pryč – především do Spojených států.

A právě to byl jeden z důvodů, proč se tehdejší americký prezident Bill Clinton rozhodl v roce 1994 poslat na Haiti vojáky a dosadit Aristida zpět. Ani jemu (v čele země stál pak ještě v letech 2001–2004), ani Renému Prévalovi, který poprvé vládl v mezidobí, se ale zlepšit situaci na Haiti příliš nepodařilo. V roce 2004 byl Aristide opět o moc připraven.

Od roku 2006, kdy se do – nyní zbořeného – prezidentského paláce vrátil René Préval, se věci začaly pomaličku měnit k lepšímu (mimochodem Préval se předtím v roce 2001 stal teprve druhým prezidentem v haitské historii, který svůj úřad opouštěl za normálních okolností). Přibývalo pracovních míst, ubývalo násilností ve slumech a do Haiti začali přijíždět první odvážlivci z řad turistů.

Jenže zemětřesení může tomuto pozvolnému zlepšování situace v nejchudší zemi regionu učinit přítrž. „Teď, podobně jako už tolikrát v historii Haiti, byly naděje udušeny hned v zárodku,“ dodala k tomu BBC.

***

Historie

Nejtragičtější zemětřesení

Nejhorší zemětřesení v dějinách lidstva postihlo v lednu 1556 Čínu, kde si otřesy půdy o síle okolo osmi stupňů Richterovy škály vyžádaly asi 830 tisíc obětí.

Nejtragičtější zemětřesení ve světě za poslední půlstoletí (řazeno podle počtu obětí):

* 270 tisíc mrtvých – 28. července 1976 v Číně – druhé nejhorší zemětřesení na světě o síle 8,2 stupně Richterovy škály.

* 228 tisíc mrtvých – 26. prosince 2004 v Indonésii – otřesy o síle 9,1 stupně Richterovy škály s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra vyvolaly mohutné vlny tsunami, jež zpustošily pobřeží jihovýchodní Asie; vedle stovek cizinců zahynulo i osm Čechů.

* Přes 80 tisíc mrtvých – 12. května 2008 v Číně – provincii S’-čchuan postihly otřesy o síle skoro osmi stupňů. Katastrofa srovnala se zemí celá města a vesnice v oblasti. O střechu nad hlavou přišlo na deset milionů lidí.

* 75 tisíc mrtvých – 8. října 2005 v Pákistánu – zemětřesení o síle až 7,7 stupně Richterovy škály s epicentrem v pákistánském Kašmíru zasáhlo také Indii a Afghánistán.

* 70 tisíc mrtvých – 31. května 1970 v Peru – otřesy země o síle 7,9 stupně Richterovy škály zdevastovaly města Chimbote, Huarás a okolní vesnice v severním Huascaránu.

*40 tisíc mrtvých – 21. června 1990 v Íránu – zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály zničilo severozápad země u pobřeží Kaspického moře (provincie Gílán a Zandžán).

* 30 tisíc – 26. ledna 2001 v Indii – zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály postihlo západoindický stát Gudžarát a také Pákistán a Nepál. čtk

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!