23. srpna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chybí krev. Kvůli častějším cestám do zahraničí i klíšťatům

Darování krve - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darování krve - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Česko nemá systém, jak udržet a získat dárce. Transfuzní stanice je lákají třeba na lístky do bazénu. Častější výlety do zahraničí, rekordní výskyt klíšťat, ale i přísnější zdravotní kritéria způsobují, že v Česku letos v ­létě výrazně poklesl počet dárců krve.

Podle informací Českého červeného kříže evidovala nemocniční transfuzní zařízení v­polovině června zhruba 270 tisíc dárců. K doporučenému počtu jich tak scházelo přibližně 150­ tisíc.

Podle Petra Turka, primáře transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, je letošní situace horší než ta loňská. „Kromě tradičního času dovolených je jedním z důvodů i dočasné vyřazení těch, kteří byli vystaveni riziku nějaké infekce, často kvůli cestování,“ uvedl Turek.

Pevně daný seznam cestovatelských míst, která hygienici považují pro darování krve za nežádoucí, ale neexistuje. Leckdy záleží i­na počasí v dané oblasti. Lékaři tak čerpají informace z ­Evropského centra pro prevenci a kontrolu chorob.

„Nějaké informace zveřejňuje rovněž­hlavní hygienik, další musíme hledat na mezinárodních cestovatelských stránkách,“ vysvětluje Turek. Podle lékařů by ministerstvo zdravotnictví mělo tuto agendu převzít a předávat transfuzním stanicím jednotné informace, které budou mít právní váhu.

Aktuálně budou na měsíc z databáze vyřazeni potenciální dárci, kteří se vrátili z Rumunska, Srbska či některých oblastí Itálie. Tam totiž hrozí, že se mohli nakazit západonilskou horečkou. Chorobu původně přenášeli komáři v­Egyptě, nyní se ale rozšiřuje po celém Středozemí a proti proudu Dunaje.

Karibik, Tichomoří, Brazílie nebo například Madeira jsou na seznamu také kvůli komárům a­exotickým infekcím, které tento hmyz přenáší – horečka dengue, chickungunya či v poslední době virus zika. I tito dárci budou vyřazeni na měsíc. Až na půl roku to pak budou cestovatelé, kteří navštívili tropické oblasti Afriky, Asie i­Ameriky – kvůli malárii.

Abyste dostali stopku, ale nemusíte vyjet ani za hranice Česka. Měsíc nesmějí krev dávat ti, kteří měli na těle přisáté klíště.

Dále v LN najdete:

Stát vybuduje Dům demokracie

Nový úřad má zajistit občanské vzdělávání. Kritici varují: vznikne monopol na pravd.

Praha má být klíčem k Visegrádu
Hlavní město Česka bude třetí zastávkou na evropském turné německé kancléřky Angely Merkelové.

mkMichaela Těšínská