Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chyby soudce Veselého. Dopis, který zničil spojenectví Marvanová - Válková

Ministryně spravedlnosti Helena Válková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně spravedlnosti Helena Válková. | foto: MAFRA- Michal Šula

PRAHA Je to dopis, který může rozhodnout o jmenování současného šéfa okresního soudu v Mělníku Jana Veselého šéfem ústeckého krajského soudu. Ústecká soudcovská rada, která se proti Veselému postavila, opírá jeho kritiku právě o prověrku Krajského soudu v Praze. Server Lidovky.cz získal dokument na základě zákona o svobodném přístupu k informacím a zveřejňuje ho v plném znění v galerii dokumentů.

Spor o jmenování Veselého se stal rozbuškou mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) a její tehdejší náměstkyní Hanou Marvanovou. Komise pod jejím vedením navrhla ministryni Veselého, nedoporučila naopak nikoho z místopředsedů krajského soudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti tomu vystoupily tři desítky severočeských soudců, podle nichž nezná tamější reálie. Navíc ho kritizují za řízení mělnického soudu a samotnou soudcovskou praxi. Opírají se při tom právě o prověrku Krajského soudu v Praze.

Průtahy ve spisech

Práci Veselého kontrolovali místopředsedové soudu Stanislav Černecký a Martina Kasíková. Nelíbily se jim především průtahy, a to i ve spisech Veselého. "Ve většině kontrolovaných spisů vyřizovaných soudkyní v senátu 6C a 6EC byly shledány v období roků 2012 a 2013 zásadní průtahy, a to i v délce 20, 15 či 12 měsíců. Pochybení byla zjištěna i u dalších soudců a také u spisů vyřizovaných přímo předsedou soudu Veselým, u kterého se jednalo o šest spisů, které byly bez úkonu 9 měsíců, respektive 7 a 6 měsíců," napsala Kasíková.

Upozornila také, že ani u jednoho z dalších předsedů či místopředsedů okresních soudů v kraji nezjistila žádný průtah v jimi vyřizovaných spisech.

Optikou statistik: nejhorší soud

Jak ukazují výsledky okresního soudu v Mělníku statistiky Ministerstva spravedlnosti takzvaný CSLAV? Z dvanácti okresních soudů řízených Krajským soudem v Praze v agendě občanskoprávní se mělnický soud umístil na 12., tedy nejhorším místě, v agendě elektronických platebních rozkazů rovněž na 12. místě, v agendě opatrovnické na 7. místě, v agendě trestní na 9. místě, v agendě výkonů rozhodnutí na 11. místě.  (rak)

Veselý se proti závěrům v případě jedné ze soudkyň ohradil, prý měla vleklé zdravotní potíže. Výtky k průtahům v jeho věcech podle něj ve skutečnosti představují maličkosti.

"Najednou se prověřovaly vyřízené případy, v nichž bylo pravomocně rozhodnuto v roce 2005. Pak si mě předvolala předsedkyně krajského soudu doktorka Švehlová. Při setkání se začalo mluvit o tom, že jsem jako předseda soudu selhal, protože jsem dotčené soudkyni nedal výtku. Reagoval jsem, že jsou to marginálie. Načež mi paní Švehlová řekla, že jde o zásadní věci, které mohou vyústit v kárnou žalobu,“ popsal v půli června LN.

Černecký zase kandidátovi na post předsedy ústeckého krajského soudu vyčítá nedostatečné manažerské schopnosti. "Opakovaně musela být řešena otázka obsazení trestního úseku, který byl oproti jiným úsekům soudu personálně poddimenzován. Dále s ním byla řešena potřeba obsazení funkce trestního místopředsedy, což neřešil. Po delší době pověřil řízením úseku soudkyni s menší erudicí, následně tuto odvolal o dodnes nemá jmenovaného oficiálního místopředsedu pro trestní ani jiný úsek," popsal místopředseda Krajského soudu v Praze.

Válková dosud nerozhodla

Měsíc od vítězství ve výběrovém řízení nicméně Veselého ministryně Válková nerozhodla, zda jeho jmenování navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi. Na dotaz LN sdělila, že doporučení hodnotící komise je pro ni "jedním z relevantních dokumentů, které se nyní kompletují“. Ministryně s doporučením komise, v níž zasedli předsedkyně a místopředseda Nejvyššího soudu Iva Brožová a Roman Fiala, ministerští náměstci Petr Jäger a Hana Marvanová či šéf Krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček, zřejmě není spokojená.

„Skutečnost, že paní ministryně doposud nerozhodla, a to ačkoliv mi dvakrát sdělila, nejprve před odjezdem na dovolenou na konci května a podruhé po předčasném ukončení dovolené předminulý pátek, že rozhodne během týdne, je pro mě nepochopitelná,“ uvedl pro LN Veselý.

Našli se i soudci, kteří se jeho práce zastali. Znám ho jako schopného justičního manažera,“ řekl LN Martin Beneš, šéf Okresního soudu v Mostě. Veselého se zastala i Brožová, podle níž zefektivnil práci mělnického soudu.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!