Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chystá se ekonomický pořádek

Česko

Summit EU v Bruselu - Globální oteplování ustoupilo finanční krizi

Šéfové Evropské unie na bruselském summitu vyzvali k revizi bretton-woodského systému a zachovali zelené ambice bloku.

BRUSEL Právě skončená schůzka unie začala dvěma hrozbami veta, výsledkem je ale smír na všech frontách. Nejvyšší političtí zástupci v bloku udrželi při životě ambiciózní ekologický plán, podpořili záchranný plán na oživení finančních trhů a ještě potěšili klíčový evropský průmysl - automobilky.

Hrozba veta visela nad summitem kvůli tlaku Polska a Itálie. Země požadovaly, aby unie slevila ze svého cíle snižovat emise skleníkových plynů, protože už tak nákladné investice podniků se kvůli očekávanému zpomalení ekonomiky víc prodraží.

Jejich obavy se podařilo rozptýlit, když jim zbytek bloku slíbil, že „situace v každé členské zemi bude brána v potaz“. Polákům to například umožní, aby pro svoje uhelné elektrárny získali výjimku z povinného nákupu povolenek CO2 na burze. Unii teď umožnila potvrdit, že ještě do konce roku bude na stole definitivní politická shoda na všech ekoplánech, o nichž se mluví už od jara 2007.

Jestliže unijní šéfové potěšili ekology, německá kancléřka zase nezapomněla na automobilky. Do závěrů summitu se na poslední chvíli dostala formulace, že politici v případě nutnosti „přijmou kroky, které budou reagovat na zpomalení poptávky a podpoří evropský průmysl.“ Konkrétní podoba podpory bude známa později, věta Angely Merkelové ale podle premiéra Lucemburska JeanaClauda Junckera znamená stejnou vzpruhu evropským výrobcům aut, jakou dostali američtí. Těm vláda slíbila tučné garance za úvěry.

Češi jeli ze summitu spokojeni Topolánek odjížděl z Bruselu spokojen. „Se závěry jsme spokojeni, dosáhli jsme všech cílů,“ řekl. Ten největší se týkal tématu finanční krize. Češi nechtěli souhlasit s plánem unie, který má oživit kapitálové trhy a zajistit mezibankovní operace, pokud by hrozilo, že se jím naruší pravidla hospodářské soutěže. Když se jim do závěrů summitu podařilo dostat větu, že pomoc musí proběhnout „v souladu s principy platnými na vnitřním trhu“, Češi souhlasili. Nebyli ani proti debatě o novém ekonomickém pořádku, k níž vyzvali Nicolas Sarkozy s Gordonem Brownem. Dostaveníčko světových mocností, na němž by se měl probrat nynější bretton-woodský systém, je jednou z odpovědí unie na finanční krizi. Brownův-Sarkozyho finanční summit bude v listopadu. Zatím však není jisté, kdo se ho zúčastní a zda z něj vznikne Bretton Woods II.

***

Výsledky summitu * Politici podpořili záchranný plán na ozdravení finančních trhů: do ekonomiky nalijí 2 biliony eur na mezibankovní úvěry, zpřísní se dohled nad kapitálovým trhem v unii, vznikne krizové informační centrum, v listopadu proběhne globální ekonomický summit. * Automobilky se mohou těšit na vzpruhu: sedmadvacítka podpořila návrh na to, aby evropské automobilky dostaly stejnou injekci jako američtí výrobci. Těm vláda USA poskytne záruky za úvěry ve výši 25 miliard dolarů. * Zelené plány stále platí: přes očekávané horší ekonomické časy státy nezpochybnily cíl snižovat do roku 2020 emise CO2 v Evropě. Jednotlivým zemím se má vyjít vstříc.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor: