Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Chystají se tresty pro manažery

Česko

Politici prosazují limity pro odměny šéfů velkých bank. Hrozí jim také velké pokuty za špatná rozhodnutí

PRAHA/LONDÝN Pokud bude bankovní manažer neúměrně riskovat a ohrozí tak stabilitu či prosperitu své banky, mohl by na konci roku vracet část svého platu.

I takovéto opatření by mohlo být výsledkem jednání finančních expertů o regulaci bankovního sektoru buď v rámci skupiny G20 či na evropské úrovni. Zatím totiž veřejnost horečně diskutuje jen o tom, jak omezit bonusy pro bankéře. Ve hře je ale přitom i razantnější varianta - zavedení pokut.

„V rámci diskuse o reformě této oblasti se uvažuje i o jakýchsi malusech. Navrhuje se tedy i to, že neúspěšný podnikatel bude nějakým způsobem penalizován, pokud rizikovými operacemi způsobí své bance ztrátu,“ řekl LN náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

O tomto návrhu se debatovalo na středečním jednání ekonomických ministrů Evropské unie, na kterém Zídek zastupoval ministra financí Eduarda Janotu. Konkrétnější představa, jak by systém pokut pro bankéře měl fungovat, však podle Zídka zatím není na světě.

Požadavek zasahovat do systému odměňování bankovních manažerů vznikl během současné ekonomické krize, kdy bylo mnoho států nuceno zachraňovat své bankovní domy finančními injekcemi. Protože tyto peníze pocházejí z veřejných zdrojů, tedy od daňových poplatníků, cítí vlády povinnost regulovat způsob odměňování bankéřů.

„Je to přirozená reakce politiků na to, že banky dávaly svým manažerům velké bonusy, i když utrpěly ztrátu,“ řekl náměstek českého ministra financí.

Kromě ministrů financí členských zemí Evropské unie se bonusy pro bankovní manažery bude zabývat i londýnský summit G20. Na ten se sjeli ministři financí a centrální bankéři předních průmyslových a rozvíjejících se zemí.

V prosazování regulace bonusů jsou zatím nejaktivnější Francie, Německo a Velká Británie. Čelní představitelé těchto zemí ve čtvrtek ve společném dopise napsali, že banky nemohou pokračovat ve svém podnikání, jako by se krize nikdy nestala.

Pokračování na straně 5

Politici chystají tresty pro manažery

Dokončení ze strany 1

V pátek se k této iniciativě připojilo i sedm evropských ministrů financí, kteří vysoké odměny bankovních manažerů považují nejen za nebezpečné, ale i neslušné, cynické a nepřijatelné.

„Musíme zabránit některým finančním hráčům, aby se vrátili ke stejnému destruktivnímu jednání jako dříve,“ cituje agentura AP ze švédského deníku Dagens Nyheter. Ten otiskl výzvu ministrů Švédska, Francie, Španělska, Německa, Itálie, Lucemburska a Nizozemska, aby se regulace bonusů projednávala i na londýnském summitu G20. Ten má připravit agendu pro další summit G20, který se uskuteční na konci září v americkém Pittsburghu. Americká administrativa se zatím ke snahám o mezinárodní regulaci odměn v bankovním sektoru staví zdrženlivě. Podle Zídka se však i v případě, že Američané s omezením bonusů nebudou souhlasit, bude v této diskusi pokračovat na evropské půdě. Česko stojí na straně Evropy. „Podporujeme společné stanovisko, že bonusy je potřeba řešit a zejména je nutné je vázat na hospodaření jednotlivých finančních institucí,“ řekl LN Zídek. Čeští bankéři však mohou zůstat v klidu, protože jejich platy významně zaostávají za platy jejich kolegů ve Francii, Británii či zámoří.

***

Proč se mají omezit bonusy pro bankéře?

Bankovní manažery a systém jejich odměňování považují mnozí politici za hlavního viníka současné světové krize. Systém je prý vybízel k podstupování velkých rizik, která sice nabízela velké výnosy, ale i nebezpečí neúnosných ztrát. Manažery prý systém motivoval k zvyšování osobních výdělků bez ohledu na budoucnost firmy.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...