Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chytří muži mají lepší sperma

Česko

Inteligence je pevně spjata s celkovou zdatností jedince včetně kvality pohlavních buněk, domnívá se skupina britských vědců.

Lidé, kteří lépe zvládají testy obecné inteligence, si podle výzkumů vedou výborně i v mnoha oblastech života, které s inteligencí nemají nic společného. Například se dožívají vyššího věku a bývají zdravější.

Výsledky lze samozřejmě vykládat tak, že inteligentní lidé spíše učiní rozumné rozhodnutí: nepřejídat se, nekouřit. Mohou také souviset s jejich postavením ve společnosti: mívají bezpečnější práci a často i lepší přístup ke zdravotní péči.

Mezi některými odborníky ovšem získala popularitu jiná hypotéza (která tu první nevylučuje, ale mohla by její efekt posilovat): Inteligence je projevem celkové geneticky dané zdatnosti člověka, v biologii označované jako fitness. Právě na základě fitness probíhá evoluční výběr v rámci druhu.

Přeloženo do poměrů lidské společnosti by to mělo znamenat, že vyšší inteligence je ukazatelem kvality našich genů. Měla by nás tak činit přitažlivými pro druhé pohlaví a úspěšnějšími v souboji o to, kdo zanechá více potomků.

Američtí veteráni opět v akci Podle některých biologů dokonce k „raketovému“ vzestupu lidské inteligence v průběhu evoluce došlo právě díky její hodnotě v boji o přežití zdatnějšího. Protože vyšší inteligence představovala větší úspěch v evolučním boji, sílil tlak na její zvyšování. Lidé získali svou vysokou inteligenci jako jeleni své rozložité paroží: je to výraz zdatnosti, fitness jedince.

Tato linie uvažování inspirovala práci týmu Rosalindy Ardenové z King’s College v Londýně, kterou zveřejnil časopis Intelligence. Jde o statistickou studii, jejímiž účastníky je 425 amerických veteránů z vietnamské války. Ti v rámci svých armádních povinností mimo jiné vyplnili několik testů inteligence a v roce 1985 také poskytli vzorky svého semene pro studii zdravotního stavu.

Toho využila Ardenová s kolegy, aby se pokusila dokázat souvislost dvou zdánlivě zcela nesouvisejících projevů zdatnosti: inteligence a kvality spermatu (u té brali v potaz počet pohyblivých spermií, jejich relativního a celkového počtu v poskytnutém vzorku).

Výsledky hypotézu potvrzují. Vědci objevili nepříliš výraznou, ale podle jejich analýz ne náhodnou souvislost mezi výsledky jednotlivých mužů v obou „testech“.

Protože veteráni o sobě poskytli celou řadu zdravotních údajů, lze také vyloučit, že by na vině byly jiné zdravotní vlivy, jako je například kouření nebo nadměrné pití alkoholu, uvádí Ardenová a spol.

„Neznamená to, že muži, kteří dávají přednost hře s plastelínou než četbě Platona, mají vždycky horší sperma,“ říká Ardenová BBC. „Našli jsme jenom nevýraznou souvislost.“ I ta je podle ní důkazem ve prospěch teorie o inteligenci jako o důležitém projevu celkové zdatnosti. Tým se příště pokusí najít souvislosti mezi inteligencí a projevy tělesného zdraví i na dalších souborech dobrovolníků.

Nic jiného jim ani nezbývá, pokud chtějí přesvědčit oponenty. Už první komentáře ke studii upozorňovaly na skutečnost, že práce trpí nedostatky. Výhrady se ozvaly především k tomu, jak malý byl počet účastníků ve studii.

V tom vidí velký problém i antropolog docent Václav Vančata z Pedagogické fakulty UK. Navíc se mu nezdá ani jeho složení: „Vzorek ze studie lze velmi mírně řečeno označit za nereprezentativní i z hlediska Spojených států.“ Většinu účastníků (celkem 355) tvoří bílí muži.

Přitom v obecné populaci i mezi vojáky z doby vietnamské války bylo mnohem větší zastoupení černých mužů. Ti si přitom v testech inteligence vždy vedli hůře. „Jejich způsob řešení problému je jiný než u bělochů,“ říká Václav Vančata.

Velkým problémem je podle českého antropologa je i fakt, že studie používá dnes již zastaralé IQ testy z 50. a 60. let. „Na to, s jak provokativní tezí přichází, se mi práce nezdá úplně dobře připravená.“ shrnuje Vančata.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!