Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Cíle pro teroristy, či neškodný seznam?

Česko

BEZPEČNOST

Server WikiLeaks zveřejnil seznam objektů, které jsou pro Američany „životně důležité“. Podle britského ministerstva zahraniční jde o „zvláště trestuhodný“ krok.

LONDÝN/PRAHA Jak moc jsou pro Spojené státy důležité kobaltový důl v Kongu, ropovod Družba v Bělorusku či ropný terminál v irácké Basře? V noci na včerejšek přišel server WikiLeaks s dosud nejspornějším odhalením. Zveřejnil seznam objektů, které Američané z hlediska své bezpečnosti považují za „životně důležité“. A kritické reakce na sebe nenechaly dlouho čekat – internetová stránka tak prý dává nápovědu teroristům, na která zařízení útočit.

Soupis zahrnuje objekty po celém světě – například podmořské kabely, ropovody, továrny na výrobu inzulinu či různých vakcín, doly, Gibraltarský průliv či Suezský kanál. V Saúdské Arábii je zmíněna rafinerie v Abkajku, největší zařízení na zpracování surové nafty na světě. Právě na tento objekt se teroristická síť Al Kajda pokusila neúspěšně zaútočit již v roce 2006. Objevily se proto obavy, že zveřejněná citlivá data by mohla pro teroristy znamenat nový impulz. Podle britského ministra zahraničí Williama Haguea je zveřejnění tohoto seznamu „zvláště trestuhodné“. „Existují obrovské obavy, že tento seznam cílů by mohl být zneužit teroristy či sabotéry,“ citovala Haguea britská BBC. Seznam zařízení vznikl z popudu amerického ministerstva zahraničí, které v depeši z loňského února vyzvalo všechny své zahraniční mise, aby vytvořily soupis objektů, jejichž ztráta by mohla mít kritický dopad na zdravotnictví, ekonomiku nebo národní bezpečnost Spojených států. Důležitost některých míst je v seznamu obzvláště zdůrazněna. Například uzel plynovodů u sibiřského města Nadym je označen jako „nejzásadnější plynové zařízení na světě“.

Klíčovou otázkou nyní je, zda jde opravdu o seznam potenciálních terčů pro atentátníky. V diplomatickém dokumentu je jen seznam objektů, u některých je zmíněno město, kde se nacházejí, nicméně žádné bližší určení či adresa, žádná bezpečnostní opatření, která daná zařízení chrání, „zlehčují“ zveřejněné informace někteří. Jiní ale zase tvrdí, že tyto detaily jsou snadno dohledatelné, a seznam je proto nebezpečný. „Myslím si, že když dáte tento typ materiálu na internet, jasně to ukazuje jediné – že se WikiLeaks nezajímá o důsledky svých činů,“ citovala agentura Reuters bývalého důstojníka CIA Johna J. LeBeaua. Právník společnosti WikiLeaks Mark Stevens ale odmítá, že by jejich server znamenal nějaké riziko pro lidi či určitá zařízení. „Nemyslím si, že v těch dokumentech je něco nového,“ řekl Stevens. „Nové je jen to, že byly publikovány WikiLeaks,“ dodal.

Autor: