Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čím se baví vězni? Modelují formule do světové soutěže

Česko

  16:15
JABLONEC NAD NISOU - Stovky hodin strávily navrhováním a výrobou modelů formule dvě desítky odsouzených ze školského a vzdělávacího střediska věznice v Jablonci-Rýnovicích. Zapojili se do celosvětového projektu Formule 1 ve školách a jejich výsledky byly srovnatelné s tím, co předvedli řádní studenti civilních středních škol. Novinářům to dnes řekl ředitel vězeňského učiliště Josef Malý.

Vězni z Rýnovic vyrobili modely formulí do světové soutěže foto: ČTK

Vzdělávací soutěž si podle Hany Talašové ze společnosti BPA sport marketing, která má pro její provozování licenci, klade za cíl naučit studenty ve věku od 15 do 19 let pracovat s počítačovými programy užívanými v automobilovém, leteckém a strojírenském průmyslu.

Do klání, nad nímž drží záštitu šéf F1 Bernnie Ecclestone, se vloni zapojilo 30 zemí. Letos se do ní přihlásilo 25 českých studentských týmů. "Školy, které nevlastnily počítačem řízené frézy potřebné k výrobě modelu, se mohly obrátit na rýnovické učně a ti jim podle jejich dat modely vyrobili," dodala Talašová.

Vězňům nabyté vědomosti pomohou

Na tuto vysoce odbornou práci byli speciálně vybráni ti nejlepší vězni, kteří jsou zařazeni do posledního ročníku oboru obráběč kovů. Nabídku využily dva týmy studentů, a protože se odsouzení každoročně účastní soutěží v počítačovém modelování, dostali i oni možnost se neoficiálně do celosvětového projektu Formule 1 ve školách zapojit.

Věznice v Rýnovicích

Ve věznici je v současnosti 630 odsouzených. Rýnovice patří k nejpřísnějším žalářům v Česku. Tresty si tam odpykávají hlavně muži odsouzení za loupeže, podvody, krádeže a porušování domovní svobody.

Sami na počítači navrhli a pak z balzového dřeva vyrobili 18 dalších dokonalých modelů, které dnes poprvé postavili na 25 metrů dlouhou závodní dráhu. Soutěžili mezi sebou nejen o nejlepší konstrukci a nejrychlejší model, ale i nejlepší ústní prezentaci.

"Strávili jsme tím čtvrt roku. Museli jsme si osvojit počítačové programy, technologické postupy i vědomosti, které se vyučují na vysoké škole, třeba z aerodynamiky. Bylo to pro mě něco nového, když jsem studoval, programy ještě neexistovaly," řekl čtyřiačtyřicetiletý Radovan Frýda, který si v rýnovické věznici odpykává sedmiletý trest. Než se do věznice dostal, zabýval se restaurováním nábytku, a nové poznatky prý využije, až věznici za 3,5 roku opustí.

"Pro vězně je motivující nejen to, že mohou měřit své síly se studenty, ale nové znalosti jim pomohou v budoucnu najít práci," uvedla mluvčí věznice Monika Králová. V rýnovickém školicím středisku se vězni učí na obráběče kovu, ročně jich získá výuční list víc než 30.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat