Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Čína a Indie záměrně brzdí růst

Česko

Asijští obři se obávají realitní bubliny a růstu inflace, regulují bankovní sektor a omezují investice

PEKING/BOMBAJ VAsii zpomaluje hospodářský růst. Po letech prudkého rozvoje se Čína bojí přehřátí ekonomiky a Indie bojuje s inflací.

Čína odstartovala letošní rok prudkou expanzí hrubého domácího produktu, začala se však naplňovat očekávání některých ekonomů, kteří předvídali zmírnění růstu HDP.

Tempo růstu čínské ekonomiky lehce zpomalilo, a to z dosavadních 11,9 procenta hrubého domácího produktu v prvním kvartálu letošního roku na 10,3 procenta HDP ve druhém čtvrtletí. Celkově za celé první pololetí vzrostlo HDP na 11,1 procenta. Tato čísla vycházejí z dat, která včera vydal čínský statistický úřad.

Podle serveru The Economist je očekáván růst HDP pro celý rok ve výši 10 procent.

Hlavním důvodem zpomalení by mělo být to, že sama Čína začala „chladit“ svoji ekonomiku, aby se nezačala přehřívat a zároveň aby nedošlo k přílišnému zvýšení inflace. Další příčinou je i snaha čínské vlády omezit spekulace na trhu s nemovitostmi, které by mohly způsobit realitní krizi podobnou té, která byla v USA. „Trhy se mohou na ,ochlazování‘ dívat z krátkodobého hlediska negativně, ale ekonomové je budou spíše považovat za data příznivá, protože se snižuje riziko přehřátí čínské ekonomiky,“ řekl David Marek z Patria Finance pro LN.

Jedním z opatření pro zpomalení bylo nařízení vlády o zvýšení povinných minimálních rezerv bank, po kterém přestanou banky poskytovat značnou část úvěrů a dojde ke snížení investiční činnosti a hospodářského růstu.

„Zdá se, že se to daří, a je to vidět na maloobchodu, HDP a i na snížení inflace.“ potvrdil LN David Marek.

Hospodářský růst Číny je i nadále velmi vysoký a další intervence vlády se neočekává.

Indie bojuje s inflací Ekonomičtí experti se shodují, že přehřátí ekonomiky hrozí také druhé nejlidnatější zemi světa, Indii. Růst cen je momentálně více než 10procentní.

Indická centrální banka (ICB) oznámí své další kroky 27. července a analytici očekávají, že dojde k dalšímu růstu bankovních sazeb. Repo sazby, kterými ICB úročí půjčky komerčním bankám, byly v tomto roce zvýšeny již třikrát a spolu s Austrálií zavedla Indie nejrestriktivnější monetární politiku mezi státy skupiny G20. Zkrotit inflaci se jí ale stále nedaří.

„Kroky Indické centrální banky teď budou muset být velmi razantní, aby předešla tomu, že si lidé a firmy v Indii na inflaci zvyknou a přizpůsobí se jí. Poté by bylo velmi nákladné ji srazit zpět,“ řekl David Marek.

Špatné vyhlídky přináší nebývale suché období monzunových dešťů. Ředitel indického meteorologického úřadu B P Yadav oznámil, že srážky byly v uplynulém týdnu 24 procent pod normálem. Růst cen potravin by špatná úroda ještě posílila a zvládnout inflaci by bylo mnohem těžší. V reakci na prognózy americké centrální banky FED a na zpomalení růstu čínské ekonomiky navíc padaly i asijské akciové trhy. FED zhoršil své předpovědi ohledně dalšího růstu americké ekonomiky a v USA také poklesly maloobchodní tržby.

Index bombajské burzy BSE ztratil 0,2 procenta a index MSCI, spojující asijské burzy kromě Japonska, klesl o 0,9 procenta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!