21. března 2016 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čína by mohla investovat až miliardu eur do Zemanova plavebního kanálu

O výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe se uvažuje už sto let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe se uvažuje už sto let. | foto: Wikipedia

PRAHA Čína by mohla investovat až miliardu eur (27 miliard korun) do plavebního kanálu Dunaj - Odra - Labe, který už delší dobu propaguje prezident Miloš Zeman. Konkrétně by se mělo jednat o stavbu mezi řekou Dunaj a moravským městem Hodonínem. S informací o kanálu přišel předseda KSČM Vojtěch Filip.

Zprávu jako první přinesl server iDNES.cz. Šéf komunistů Filip se o možné investici zmínil po konci semináře „Zkušenosti pro řízení a rozvoj státu“, který se konal ve sněmovně a na němž vystoupil také profesor stranické školy ústředního výboru Komunistické strany Číny ČuLing-ťun. Více čtěte zde.

„Zkrátila by se tím cesta do Hamburku a Rotterdamu o 2400 námořních mil,“ řekl Filip. Dohoda o zbudování kanálu je jedním z možných závěrů státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož návštěva je naplánovaná na příští týden.

Během návštěvy Prahy, kde se Si Ťin-pching zdrží čtyřicet hodin, se čínský prezident setká se svým českým protějškem Milošem Zemanem i premiérem Bohuslavem Sobotkou. Výsledkem těchto jednání by mohla být právě i dohoda o vybudování plavebního kanálu.

„Není to jen úvaha, je to skutečně zařazeno v protokolu obou prezidentů,“ řekl šéf komunistů Filip. „Jsou dva velcí zájemci, jak na české, tak čínské straně. Přichází investor, který má zájem. Velký projekt je budoucnost, ale zapojení České republiky do dunajské vodní cesty je už přítomnost,“ dodal Filip.

Podle Filipa není vzestup Číny hrozbou, ale příležitostí. Předseda komunistů to řekl na semináři, který se konal pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka. Ten ale na akci nedorazil.

Čínský sen je snem všech

Mimo jiné byla na semináři také představena nová kniha Si Ťin-pchinga. „Myšlenky Komunistické strany Číny ztělesňují plody moudrosti tradiční čínské kultury,“ řekl o knize náměstek ministra Informační kanceláře Státní rady Čínské lidové republiky Guo Wei Min. Kniha čínského prezidenta by měla vyjít také v češtině. Překladu se údajně ujme jedno moravské vydavatelství.

„Vykládá podstatu a myšlenky čínského snu. Čínský sen je i snem celého lidstva. Všichni lidé sní o šťastném životě. Věřím, že i český lid sní o šťastném životě a lepší budoucnosti,“ řekl Guo Wei Min.

„Věřím, že návštěva Si Ťin-pchinga přispěje k prolomení určitého tabu ve vnímání čínského režimu,“ řekl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

„Neexistuje univerzální recept na rozvoj a blahobyt. Neexistuje civilizační model, který má být nadřazen ostatním,“ zastával se čínského režimu poradce prezidenta Jan Kohout.

Číňané zatím v Česku investovali například do pivovaru Lobkowicz, letecké společnosti Travel Service nebo do fotbalového týmu Slavia Praha. Očekává se, že po návštěvě čínského prezidenta se tyto investice rozšíří.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.