Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čína chystá cla na zboží z USA

Česko

Pokud se prezidentu Obamovi v Pekingu nepodaří problémy vyřešit, může dojít k omezení obchodu

PEKING Čína a Spojené státy jsou na pokraji obchodní války. Američané uvalili cla až do výše 99 procent ceny na dovoz čínských trubek a pneumatik a Čína na oplátku od včerejška „vyšetřuje“ americké výrobce aut kvůli zakázané státní podpoře a uvažuje o clech na americká kuřata. Obě strany zatím používají pouze „předběžná“ opatření a mluví jen o „vyšetřování“.

Americký prezident Barack Obama má totiž přijet 15. listopadu do Číny na oficiální návštěvu. „Čína nechce hašteřením návštěvu vyhrotit,“ prohlásil Wang Jung, profesor Pekingské univerzity, specialista na čínsko-americké ekonomické vztahy. Pokud se ale Obamovi v Pekingu nepodaří vzájemné problémy vyřešit, může dojít k výraznému omezení mezinárodního obchodu.

Máme jich plné zuby Oficiálně jde o to, že čínská vláda dotuje ocelářství a výrobu pneumatik a pak svými levnými výrobky zaplavuje trh ve Spojených státech. Ve skutečnosti chce ale administrativa prezidenta Obamy zachovat americká pracovní místa a oslabit protesty zaměstnanců oceláren. Ti si myslí, že americká vláda měla cla zavést už dávno, protože i kvůli čínské konkurenci je skoro polovina ocelářů na dlažbě. Oproti loňskému roku se letos snížila výroba oceli a železa v USA téměř na polovinu. „Čínské vládě bylo konečně řečeno, že už máme plné zuby jejich obcházení našich zákonů o férovém obchodu,“ pochválil zásah vlády Leo Gerard, předseda ocelářských odborů United Steelworkers, které jsou nejsilnějším odborovým svazem v USA s více než 700 tisíci členy.

Ocelářské odbory si už několikrát v historii podobný zásah na americké vládě vynutili. Například Obamův předchůdce v prezidentském úřadu George W. Bush potřeboval jejich podporu před volbami v roce 2000 a o dva roky později zavedl na jejich nátlak cla na dovoz železářských výrobků z Evropské unie a Japonska.

Ke zrušení cel, která i prezidentovi poradci označili za kontraproduktivní, nakonec vedla až hrozba odvety ze strany Evropské unie. Ta chtěla zavést cla na výrobky z těch států USA, kde bylo případné vítězství Bushovy strany v dalších volbách nejisté. Bush v obavě ze zvýšení nezaměstnanosti po evropské odvetě a následné nespokojenosti voličů cla raději zrušil.

Zásah na citlivém místě O něco podobného se teď pokoušejí Číňané. Uvažují o uvalení cel na americká auta včetně výrobků firem General Motors a Ford. Pro americké automobilky je přitom Čína důležitým trhem. Zatímco v prvních devíti měsících letošního roku poklesly prodeje automobilů v USA oproti loňsku o 27 procent, v Číně vzrostly o 34 procent. Jen General Motors v Číně letos prodal přes milion vozů. Přitom jde hlavně o městské džípy, vozy vyšší třídy, ze kterých mají automobilky vyšší zisk.

Číňané si stěžují, že obě firmy jsou podporovány americkou vládou. Je to do jisté míry pravda. Vláda USA, včetně prezidenta Obamy, se angažovala v záchraně automobilek před krachem a dnes vlastní v General Motors 61 procent akcií. Pokud by Číňané zavedli cla, americká auta by se v Číně tolik neprodávala a automobilky by musely propouštět. To by prezidenta politicky poškodilo.

Obama chce naopak Číňany přesvědčit, aby vývoz amerického zboží usnadnili. Nejlépe aby ho zlevnili zvýšením hodnoty své měny vůči dolaru.

Právě díky údajně uměle podhodnocené čínské měně mají totiž Spojené státy letos s Čínou obchodní schodek ve výši přesahující 17 miliard dolarů.

Autor: