Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Čína hrozí za aukci odvetou

Česko

Vydražení sošek ze sbírky slavného návrháře rozzuřilo čínské úřady i legendu kung-fu Jackieho Chana

PEKING „Aukce století“, jak je mnohými nazývána dražba sbírky slavného návrháře Yvesa Saint Laurenta, byla včera ostře napadena čínskou stranou. Ve středu večer proběhl závěrečný prodej uměleckých děl. Ten byl tentokrát věnován archeologickým cennostem a nábytku především z oblasti Asie. Zlatými hřeby se staly čínské bronzové hlavy zajíce a krysy.

Aukční síni pohrozil dokonce státní úřad, který spravuje čínské kulturní dědictví. Agentura AFP informovala, že se úřad k případu vyjadřuje na svých internetových stránkách. „Státní správa kulturního dědictví rozhodně protestuje a odsuzuje prodej kulturních předmětů, které byly vyvezeny nelegálně. Christie's bude muset přijmout všechny důsledky vyplývající z takového prodeje,“ vzkázal organizátorovi dražby.

Čínské úřady budou nyní všechny kulturní předměty, které bude chtít tento aukční dům vyvážet, kontrolovat mnohem přísněji. Agentura AP napsala, že se tato opatření netýkají území Hongkongu. Úřad tvrdí, že to není poprvé, co Christie's prodala ukradená čínské umělecká díla. Zároveň dodává, že se tyto předměty bude i nadále snažit získat zpět, a to „všemi možnými prostředky“. O navrácení sporných sošek z období dynastie Čching se Čína snažila již před spuštěním celé aukce.

Francouzský soud ale v pondělí rozhodl, že je jejich žádost neopodstatněná, a požadavek zamítl. Místní ministryně kultury Christine Albanelová k tomu řekla, že pokud má některá země zájem o znovuzískání díla, nikdo jí nebrání zúčastnit se veřejného prodeje. Podle AFP vláda Francie zároveň upozornila na to, že nedostala žádnou oficiální žádost o navrácení sošek.

Celá situace nenechala klidnou ani kung-fu legendu Jackieho Chana. „Toto chování je ohavné,“ řekl s tím, že jeho další akční film bude inspirovaný hledáním ukradených čínských uměleckých děl a jejich návratu tam, kam patří. Dodal také, že by se býval pokusil artefakty pro svou zemi vykoupit, kdyby „nebyly tak moc drahé“.

Hlavy zajíce a krysy se vydražily každá za více než 15,7 milionu eur. Podle čínské správy kulturního dědictví tak byla „poškozena kulturní práva a národní cítění čínského lidu“. Partner Saint Laurenta Pierre Bergé naznačil ochotu sošky z dražby stáhnout. Jako podmínku ale uvedl, že Čína musí na oplátku ve své zemi zabezpečit dodržování lidských práv a umožnit návrat dalajlámy do Tibetu. Čínská vláda jeho požadavky označila za provokativní politické vydírání.

Bronzová krysa a zajíc byli součástí fontány před císařským letním palácem, kde se nacházely i další sochy znázorňující zvířata lunárního kalendáře. Navrhl je francouzský jezuita Michel Benoist, ale celé sídlo se stalo terčem francouzskobritského plenění během Druhé opiové války v roce 1860, kdy byla díla ukradena.

Fontána se zvířecími hlavami na dobové rytině (nahoře). V říjnu 1860 vydrancovali Letní a Starý letní palác během takzvané druhé opiové války britští a francouzští vojáci (uprostřed) během útoku na Peking. „Evropské ruiny byly posléze trženy, a na rozdíl od ostatních „čínských“ staveb již nebyly obnoveny.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat