Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Čína je druhá, ukázala data

Česko

Statistiky potvrzují, že loni čínská ekonomika odsunula japonskou na třetí místo

PRAHA/PEKING Japonsko už není druhou největší ekonomikou světa. Data, které včera zveřejnila japonská vláda, potvrdila odhady, že i přes mírný růst japonská ekonomika sestoupí po více než 40 letech na třetí místo. Rychle se rozvíjející Čína se tak zařadila za Spojené státy, které stále drží prvenství.

Japonská vláda odhaduje, že Čína během dvaceti let předstihne i Američany, podle některých analytiků to bude dokonce dříve.

Poprvé od začátku 60. let má Čína vyšší hrubý národní produkt než Japonci. Jeho nominální hodnota u Japonska činila za loňský rok 5,47 bilionu dolarů, zatímco u Číny 5,87 bilionu.

Japonský ministr financí Kaoru Yosano včera ocenil obrovský pokrok, který Čína v roce 2010 zaznamenala, a označil ho za klíčový pro celý asijský region.

Úspěch Číny je pro Japonce dobrou zprávou „Skutečnost, že čínská ekonomika roste, je pro Japonsko jako sousední zemi dobrou zprávou,“ řekl Yosano po zveřejnění statistik. „Chceme prohloubit vzájemné ekonomické vztahy mezi Japonskem a Čínou,“ dodal.

V celoročním přepočtu zaznamenala japonská ekonomika 1,1procentní pokles. Podle agentury Bloomberg ovšem většina dotazovaných ekonomů odhadovala dokonce propad o 2 procenta.

Pokles byl důsledkem jak snížení vývozu a domácí poptávky, tak i vypršení vládních stimulačních programů. Většina analytiků v tomto čtvrtletí očekává oživení japonské ekonomiky. „Toto snížení bylo pouze dočasné a růst může zrychlit ještě víc, než investoři očekávají,“ řekl Kyohei Morita, vrchní ekonom tokijské pobočky Barclays Capital, který se domnívá, že dokud bude v Asii probíhat boom, bude expandovat i japonská ekonomika.

Bohatá země, chudý lid Zatímco Čína expanduje, investuje do domácího průmyslu i infrastruktury, japonská ekonomika se v podstatě po dvě dekády potýká s útlumem a deflací. Charakterizuje ji pomalý růst, stárnoucí populace, nejnižší porodnost na světě a jeden z nejvyšších státních dluhů, jehož poměr se blíží 200 procentům HDP.

Ačkoli Čína velikostí ekonomiky předběhla Japonce, rozdílná úroveň obou zemí je zřejmá. Životní úroveň Japonců je i přes vlekoucí se stagnaci stále vysoká a metropole Tokio prosperuje. Naproti tomu Světová banka odhaduje, že víc než 100 milionů Číňanů žije za méně než dva dolary denně. Výše japonského HDP na hlavu činí 40 tisíc dolarů, zatímco v Číně pouhých 4500 dolarů.

Peking musel v minulosti opakovaně čelit tlakům zahraničí, aby zhodnotil jüan. Číňané v této souvislosti často poukazují právě na Japonsko, které začátkem 80. let zhodnotilo svou měnu a od té doby se potýká s deflací.

Před dvěma týdny snížila nečekaně agentura Standard & Poor's poprvé Japonsku rating na AA-, což je o tři stupně pod nejvyšší možnou známkou. Důvodem bylo neúnosné zadlužení země. Naproti tomu agentura Moody's uštědřila Japonsku pouhé varování před možným snížením známky, pokud úspěšně nezvládne fiskální reformy.

Čína bude důležitým tématem nadcházejícího summitu G20 v Paříži tento čtvrtek a pátek. Ministři financí tam budou debatovat o reformách mezinárodního měnového systému a budou zvažovat, jakou roli v něm bude hrát čínský jüan. Možná právě proto v minulém týdnu Čína ke zhodnocení své měny přistoupila.

Graf

Hrubý domácí produkt (miliardy dolarů)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!