Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína míří na oběžnou dráhu, k Měsíci i k Marsu

Česko

PEKING Čína údajně plánuje do roku 2020 vyslat na oběžnou dráhu kolem Země vlastní vesmírnou stanici. Uvedl to list China Daily s odvoláním na Lung Le-chaoa, hlavního konstruktéra raket Dlouhý pochod-3A. Jeho prohlášení však následně zpochybnil mluvčí Čínského národního kosmického úřadu (CNSA).

Lung deníku stanici popsal jako „rozměry malou, dvacetitunovou vesmírnou dílnu“. Kolik astronautů má tento orbitální komplex pojmout, neupřesnil.

Podle zmíněné hmotnosti bude vážit zhruba dvacetkrát méně než kompletní Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž stálou posádku bude tvořit maximálně šest lidí.

Oficiální místa však Lungovy výroky posléze zpochybnila. „Čína v současnosti ještě nerozhodla, zda vybuduje vlastní vesmírnou stanici,“ citovala dnes státní tisková agentura Nová Čína mluvčího CNSA Li Kuo-pchinga.

To je nicméně v rozporu s dřívějšími prohlášeními některých vedoucích představitelů čínského vesmírného programu, kteří plány na výstavbu vlastního orbitálního komplexu také oznámili. Neuvedli však žádný termín, do kdy chtějí tento projekt uskutečnit. Pomoci v tom Číňanům mají i nové rakety Dlouhý pochod-5, které čínští raketoví inženýři údajně v současnosti vyvíjejí a jejichž nosnost bude prý až 14 tun. To je třikrát více než u nynějšího typu raket.

Stejně ambiciózní plány má čínská komunistická vláda i na Měsíci. Prvním krokem lunárního programu nejlidnatější země světa bylo vyslání satelitu Čchang E-1, který má po dobu nejméně jednoho roku pořizovat trojrozměrné snímky Měsíce a zkoumat chemické složení jeho povrchu a kosmického prostředí v jeho okolí. Raketa Dlouhý pochod3A s družicí odstartovala 24. října a v pondělí Čchang E-1 dorazila k věčnému souputníku Země.

Po misi Čchang E-1 chce Čína do roku 2012 na Měsíc dopravit robotické vozítko a do 15 let prvního kosmonauta.

Kuo-pching v této souvislosti uvedl, že Čína otevírá svůj měsíční program i dalším subjektům, konkrétně vědeckovýzkumným týmům, univerzitám a soukromým firmám.

Kromě toho včera Čang Wej z CSNA ve státní televizi oznámil, že Čína chce do roku 2009 vyslat ve spolupráci s Ruskem sondu k Marsu. „Zahájení průzkumu Marsu bude dalším velkým krokem pro čínský průzkum vesmíru,“ prohlásil Čang.

***

Čína otevírá svůj měsíční program vědeckým týmům,

univerzitám a soukromým firmám

Autor:

Mohlo by vás zajímat