Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čína se soustředí na patenty

Česko

Čínská ekonomika mění své priority. Za pět let už nechce být jen levnou dílnou světa, ale sází na inovaci a výzkum. PEKING Podle pětiletého plánu, který koncem roku představila čínská vláda, se největší světová ekonomika zaměří na domácí spotřebu a hlavně na schopnost ekonomiky inovovat.

Proto chce Čína v příštích pěti letech radikálně zvýšit počet patentů, přihlášených jak na domácí půdě, tak i u zahraničních patentových úřadů. Čína plánuje do roku 2015 přihlásit dva miliony patentů ročně, což by byl více než šestinásobný nárůst oproti roku 2009.

„Čínské vedení ví, že inovace mají budoucnost a jsou klíčem k vyšší životní úrovni a dlouhodobému růstu. Proto dělá všechno, co může, aby inovace podpořila, a jejich patentová strategie je součástí právě tohoto širšího plánu inovací,“ řekl David Kappos, ředitel amerického patentového úřadu, listu New York Times. K podpoře zvýšení počtu patentů Čína ztrojnásobí i počet místních lidí, kteří patenty zkoušejí.

Čína a mohutné dotace výzkumu Celé patentové tažení je řízeno a financováno vládou. První krok v jeho naplnění Čína udělala už v minulých letech, když významně rozšířila počet univerzit zaměřených na vědu, nové technologie, matematiku a strojírenství.

Na rozdíl od západního světa Čína také buduje mnohonásobně víc výzkumných a vývojových center a jejich rozpočet každým rokem zvyšuje o dvacet procent. Výdaje čínské vlády na výzkum a rozvoj jsou také enormní a stále rostou. V roce 2004 činily 1,25 procenta HDP, v roce 2008 už stouply na 1,5 procenta. Pětiletý plán uvažuje o jejich zvýšení na celá dvě procenta HDP. K tomu je nutné vzít v úvahu i obrovský nárůst čínské ekonomiky za toto období. Pokud se Číně podaří na výzkum letos skutečně tato dvě procenta vyčlenit, pokryla by tím dvanáct procent celosvětových výdajů.

Přitom novým trendem čínského výzkumu je, že se stěhuje ze státních výzkumných středisek do velkých i menších podniků, do kterých plyne 60 procent celkových dotací. Přitom velkou část těchto podniků tvoří podniky zahraniční.

Mnoho čínských vynálezců patří už dnes mezi špičky ve svém oboru. Například Yi Rao a Shi Yigong jsou jedněmi z nejuznávanějších světových genetických inženýrů. Čínská telekomunikační společnost Hauwei pak jako první představila technologii bezdrátového přenosu velkého objemu dat.

Test úspěchu inovací: čínský elektromobil Prubířským kamenem úspěšnosti čínských inovací a jejich zavedení do praxe, respektive úspěšného uvedení na trh, je auto na elektrický pohon. Čína chce jak výzkum, tak i prodej zvládnout sama. Peking proto poskytne osm miliard dolarů na výzkum různým společnostem a postará se i o odběr. Vláda se zavázala, že nové elektromobily odkoupí pro své úředníky, stejně jako zajistí kvóty, podle kterých budou Číňani auta odebírat.

V současné době je situace s auty v Číně přesně opačná. Nejenže Čína přenechává inovace levných aut levnějších značek indickým společnostem, snaží se také limitovat vydávání poznávacích značek a omezit tak provoz. Aby se zabránilo hrozícímu dopravnímu kolapsu, na nová auta se zpravidla musí dlouho čekat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!