Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Čína se zlobí na Sarkozyho

Česko

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se přes protesty Číny sešel s dalajlamou. Peking to ostře odsoudil.

PAŘÍŽ/PRAHA „Nerozumný krok, který podlomuje politické základy čínsko-francouzských a čínsko-evropských vztahů.“ Tak označil náměstek čínského ministra zahraničí Che Ja-fej v čínské státní televizi neoficiální schůzku Nicolase Sarkozyho s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Krátké, třicetiminutové setkání se uskutečnilo v sobotu v polském Gdaňsku přes mohutné protesty Pekingu, který nejprve zrušil summit EU-Čína naplánovaný na 1. prosince, a poté vyhrožoval bojkotem francouzských výrobků.

„Není potřeba dramatizovat jakékoli moje setkání,“ prohlásil Sarkozy před schůzkou v reakci na čínskou nevoli. „O svém programu můžu svobodně rozhodovat,“ dodal. Čína však přesto první setkání francouzského prezidenta s dalajlamou ostře odsoudila a vznesla vůči němu oficiální protest. „Naléháme na Francii, aby udělala konkrétní kroky k nápravě chyb, které napáchala svým postojem k tibetské otázce,“ citovala agentura Reuters náměstka čínského ministra zahraničí Che Ja-feje.

Čína tibetského duchovního vůdce obviňuje ze separatistických tendencí, přestože dalajlama opakovaně opakuje pouze požadavek na autonomii Tibetu v rámci země. To zmínil také během schůzky se Sarkozym. „Dalajlama mi potvrdil to, co už jsem předtím věděl – nepožaduje úplnou nezávislost Tibetu. Řekl jsem mu, že je důležité pokračovat v dialogu mezi ním a čínskými autoritami,“ řekl Sarkozy po setkání. Francouzský prezident se od začátku svého mandátu pohybuje mezi dvěma krajními polohami. Na jednu stranu se snaží udržet dobré vztahy s Čínou, na stranu druhou je často kritizován za příliš vstřícný postoj k zemi, kde se zásadním způsobem porušují lidská práva. S dalajlamou se měl setkat již letos v srpnu, ale právě na nátlak Číny schůzku nakonec zrušil.

Reakce Pekingu na Sarkozyho setkání s tibetským duchovním vůdcem je mnohem ostřejší, než když se dalajlama setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou nebo s premiérem Mirkem Topolánkem během své nedávné návštěvy České republiky. Podle Jeana Vincenta Brisseta, francouzský odborník na problematiku Číny, je důvodem to, že Číňané vnímají Sarkozyho jako ztělesnění Evropské unie, protože Francie je nyní předsednickou zemí. „Problém dalajlamy je pouze záminka. Čína se naváží do Francie, ale ve skutečnosti je to Evropská unie, koho nemá ráda,“ řekl Brisset v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde.

Francie vidí podle agentury AFP současné vyhrocení vztahů s Čínou také v rozhodnutí Evropského parlamentu věnovat Sacharovovu cenu čínskému disidentovi Chu Ťiovi. Ocenění je každoročně udělováno lidem, kteří se zabývají obranou lidských práv. Letos má být slavnostně předáno 17. prosince ve Štrasburku, tedy dva týdny předtím, než Francie předá svoje unijní předsednictví České republice.

***

„Není potřeba dramatizovat jakékoli moje setkání,“ řekl prezident Sarkozy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!