Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Čína slibuje změny. Opatrně

Česko

Komunisté mluví o politických reformách, vedoucí role strany ale zůstane zachována

PEKING Čínská komunistická strana nesplnila očekávání lidu a někteří její představitelé jsou výstřední, rozhazovační a zkorumpovaní. Takováto překvapivá kritika zazněla při včerejším zahájení 17. sjezdu Komunistické strany Číny z úst prezidenta Chu Ťin-tchaa. Chu ale zároveň naznačil, že strana hodlá postupovat podle haškovského principu „mírného pokroku v mezích zákona“ – její vedoucí role zůstane zachována a západní demokracii Číňané kopírovat nebudou.

Prezident nejlidnatější země světa slíbil 2200 delegátům strany zesílení boje proti korupci, politické reformy a zvýšení hrubého domácího produktu, který by měl v roce 2020 být čtyřikrát vyšší než na přelomu století.

V projevu, který trval dvě a půl hodiny, používal Chu obvyklé politické fráze – mluvil například o „socialismu s čínskými rysy“ nebo o „rozvoji sociální demokracie“. Pódium v pekingském Paláci lidu zdobily rudé čínské vlajky a tradiční srp s kladivem.

Komunistický vůdce slíbil politické reformy, příliš konkrétní ale nebyl. Slova o posílení vnitrostranické demokracie nebo o větším zapojení občanů do politického rozhodování totiž nebyla doplněna konkrétními opatřeními. Chu přitom delegáty ujistil, že strana bude i nadále „ústředním bodem, který řídí situaci“. Mluvčí sjezdu Li Tung-šeng přitom už v neděli prohlásil, že západní styl demokracie Čína nikdy nepřijme. Čínští disidenti byli před zahájením kongresu vyvezeni z Pekingu nebo umístěni do domácího vězení.

Naději na změnu vzbuzují snad jen výzva k častějším stranickým kongresům, které by se podle Chua měly scházet jednou či dvakrát ročně, a ne jednou za pět let, jak je tomu dosud. Kongres by se tak podle agentury AFP mohl časem přeměnit na útvar podobný parlamentu. Politbyro, které určuje další směřování strany, by také mělo být více kontrolováno ústředním výborem, v němž zasedají necelé dvě stovky členů. Čínský prezident se také vyslovil pro otevřenější výběr členů politbyra.

Někteří analytici proto vidí další vývoj poměrně optimisticky: „Potenciálně to může vést k nejdrastičtějším změnám v rozhodovacím procesu od roku 1987,“ domnívá se Victor Shih, expert na čínskou politiku na univerzitě v americkém Illinois. Varování Tchaj-wanu Čínský prezident se ve svém projevu věnoval i zahraniční politice. Tchaj-wan, který Peking stále považuje za svou nedílnou část, Chu varoval před snahami o dosažení nezávislosti. „Oddělit Tchaj-wan od pevninské Číny nikdy nikomu nedovolíme,“ prohlásil a vyzval ostrov k uzavření „mírové dohody“. Rozhovory mezi oběma zeměmi byly přerušeny po diplomatické roztržce v roce 1999.

Sedmnáctý sjezd strany má trvat pět dní. Včerejší Chuův projev byl jeho nejveřejnější částí, jednání politbyra budou probíhat za zavřenými dveřmi. Právě výběr nového nejvyššího orgánu strany ukáže, zda si Chu zachová současný vliv. Složení nového politbyra (není ani jasné, kolik bude mít členů) by mohlo napovědět i o Chuově nástupci, který by měl nastoupit v roce 2012.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...