Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Čína vyhrála svou olympiádu

Žádné demonstrace za lidská práva a nejvíce zlatých medailí. Čína dosáhla svého

OLYMPIJSKÉ HRY V PEKINGU PEKING Čínská sportovní armáda splnila všechny své cíle.

Vládou schválený závazek vyhrát medailové pořadí zemí? Číňané získali 51 zlatých medailí, druzí Američané „jen“ 36.

Ukázat světu ekonomickou sílu? Účet za nejdražší olympiádu v historii se přehoupl přes 40 miliard dolarů. Nejkontroverznější olympijské hry v historii včera po šestnácti soutěžních dnech skončily pompézním ceremoniálem na devadesátitisícovém stadionu Ptačí hnízdo. Olympijskou štafetu pak symbolicky převzal Londýn, který uspořádá hry v roce 2012.

„Bylo to šestnáct dnů, které si budeme pamatovat navždy,“ prohlásil při ceremoniálu předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. „Během těchto her se svět dozvěděl více o Číně a Čína se dozvěděla více o světě. Byla to skutečně výjimečná olympiáda.“

Co se tedy svět o Číně dozvěděl? Především: od začátku her do samého konce se hrálo podle čínských not. Na sportovištích i mimo ně. Jakýkoliv náznak protestu byl udušen už v zárodku. Režim během her nepovolil ani jednu demonstraci a domácí i zahraniční aktivisty pozatýkal. „Pekingské hry jednou provždy vyvrátily mýtus, že olympiáda slouží dobru,“ uvedla Sophie Richardsonová, ředitelka asijské pobočky organizace Human Rights Watch. „Čínská vláda využila hry k většímu pronásledování svých občanů,“ dodala.

A Čína si svou nadvládu pohlídala i při samotných soutěžích. Do gymnastického souboje s týmem USA poslala podle všeho mladší závodnice, než povolují regule. Pochybnosti provázely i boxerský turnaj. Ekvádorec Porozo kritizoval rozhodčí, že ve druhém kole kategorie do 57 kg nadržovali domácímu Li Jangovi. Podle britského kouče Terryho Edwardse bylo pro změnu nespravedlivé vítězství Číňana Ku Jüa nad jeho svěřencem Joem Murrayem. Číňané ale kritiku odmítají. „Svět se přesvědčil, že udělal správně, když vložil svou důvěru do našich rukou,“ pochválil se šéf organizátorů Liu Qi.

Čeští sportovci získali v Pekingu celkem šest medailí, o dvě méně než před čtyřmi roky v Aténách. V pořadí zemí obsadili 24. místo, Slovensko skončilo pětadvacáté. Další informace a komentáře o olympijských hrách na stranách 8, 10 a 11 Příloha Peking 2008 na stranách 13 až 18