Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Čína vytáhla do boje s padělateli

Česko

Na Čínu tlačí zahraničí, hlavně USA. Tři čtvrtiny používaných počítačových programů v zemi jsou nelegální

PEKING Čínská vláda včera vyhlásila válku padělatelům a softwarovým pirátům. Během příštího půl roku se Čína intenzivně zaměří na potlačení nelegálního kopírování softwaru, hudby, filmů nebo na padělky módních značek. Také zakáže nepravdivé označení bio nebo šíření podezřelých čínských léků na srdce a proti rakovině.

Čína snahu zbavit se nálepky země plagiátů deklarovala už několikrát. Podle obchodníků se jí ale předešlé sliby příliš nedařilo plnit.

V minulosti sice Peking zvýšil pokuty a podnikal častější zátahy na padělatele, ale zahraniční vlády a obchodníci říkají, že tato opatření nebyla dostatečně účinná. Světová obchodní organizace poukazuje na mezeru v čínském právním řádu, která umožňuje padělatelům, kteří se pohybují pod minimální hranicí 500 pirátských kopií, vyhnout se trestní odpovědnosti.

Organizace také obvinila Peking z toho, že zavírá oči před pirátskými kopiemi hudby a filmů a stejně tak v Číně přímo kvete používání nelegálních počítačových programů. V roce 2009 bylo v Číně podle protipirátské organizace Business Software Alliance 79 procent programového vybavení v celkové hodnotě 7,6 miliardy dolarů nainstalováno nelegálně.

Celosvětově se míra softwarového pirátství pohybuje okolo 43 procent. Hodnota ukradených programů se v roce 2009 vyšplhala na 51,4 miliardy dolarů. Vzhledem ke globální krizi se odhadovalo, že pirátství ještě dramaticky vzroste. Odhady se však nenaplnily, četnost používání nelegálních programů celosvětově klesá.

Tlaky na Čínu, aby podnikla vstřícný krok a začala chránit patenty, značky a duševní vlastnictví, vycházejí především ze Spojených států. USA mají 20procentní míru softwarového pirátství, nejnižší na světě. Vzhledem k velikosti amerického trhu je celková hodnota softwarových krádeží za rok 2009 8,4 miliardy dolarů. Velká část těchto programů vznikla právě v Číně. Americké firmy přišly kvůli čínskému softwarovému pirátství v roce 2008 o 3,5 miliardy dolarů, Čína nyní tedy slibuje, že s USA a také Japonskem a Evropou bude v honu na piráty úzce spolupracovat. Vroce 2008 zřídil prezident Obama Komisi na ochranu duševního vlastnictví (IPEC). Ta letos v červenci vydala rozsáhlou zprávu o celosvětovém pirátství duševního vlastnictví a prezentovala strategii boje Spojených států proti těmto krádežím. IPEC přímo upozornila, že se zaměří na zahraniční trhy i webové stránky. Především se ale soustředí na Čínu.

Komise se ve své zprávě Číně podrobně věnovala a upozornila, že naprosto selhávají čínské mechanismy boje s široce rozšířeným pirátstvím softwaru, nelegálním stahováním hudby, filmů, knih nebo pirátskými kopiemi CD a DVD. Pokuty jsou neadekvátní a nízký počet právních postihů ukazuje na to, že Čína toto odvětví spíš podporuje. V tomto nezdravém prostředí mohou piráti a společnosti obchodující s padělky díky povolení operovat dokonce lépe a snadněji než jejich zahraniční konkurenti.

Finanční ztráty z krádeží duševního vlastnictví se stávají citlivým tématem obzvlášť v současné době, kdy se státy poohlížejí po dalších příjmech do prázdných státních pokladen. Kdyby se například v Česku podařilo během příštích čtyř let snížit softwarové pirátství o pouhých deset procent, vytvořilo by to podle Business Software Alliance přes tisíc pracovních míst a do ekonomiky by přiteklo 8,78 miliardy korun. Do státní pokladny by přibyly na daních více než dvě miliardy.

Spojené státy každoročně vydávají seznam nejostřeji sledovaných zemí, které nedostatečně chrání duševní vlastnictví. Za rok 2010 se v něm na předních místech objevily Argentina, Kanada, Chile, Kostarika, Indie, Indonésie, Mexiko, Čína, Filipíny a Rusko.

graf

Hodnota pirátských programů

na čínském trhu

(v miliardách dolarů)

2008

6,7

2009

7,6

ČÍNA - BEZPEČNÝ PŘÍSTAV POČÍTAČOVÝCH PIRÁTŮ

Svět

Nelegální software

43 %

Legální software

57 %

Čína

Nelegální software

79 %

Legální software

21 %

Česko

Nelegální software

37 %

Legální software

63 %

USA

Nelegální software

20 %

Legální software

80 %

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!