Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Číňan v kupce sena

Česko

Křišťálový glóbus z letošního karlovarského festivalu dělá ze snímku Ztracená dovolená nejúspěšnější domácí titul poslední doby. Dokumentární detektivka Lucie Králové má právě dnes distribuční premiéru.

Žánrová specifikace „dokumentární detektivka“ není v případě filmu Lucie Králové ani trochu přehnaná. Ztracená dovolená je nejen napínavá, ale i vtipná podívaná - zkrátka další kamínek do mozaiky, která dokazuje, jak silný a pestrý je potenciál dokumentárního filmu.

Na začátku byl originální nápad a hodně velká porce odvahy, díky níž se mladá režisérka vrhla do projektu se značně nejistým výsledkem. Před pár lety našel jistý Láďa v kontejneru na jednom švédském sídlišti kufr a v něm dvaadvacet filmových negativů. Fotografie skrývaly 756 momentek šesti Asiatů, kteří cestovali po severní Evropě. Fotky doputovaly k Lucii Králové, a ta se rozhodla, že neznámé turisty vypátrá. Nápad sice mohl působit bláhově, ale pro režisérku to byla příležitost, jak docela konkrétně uchopit téma „fotografie z dovolené“, které se chystala zpracovat.

Víc než si kdo mohl představit

Ztracená dovolená nakonec výrazně překračuje to, co si její tvůrci mohli na začátku natáčení představit. Film totiž zachycuje skutečné pátrání plné překvapivých zjištění, tápání ve slepých uličkách i nečekaných zvratů. Krom této dobrodružnědetektivní roviny navíc film skrývá mnoho různorodých témat. Především se film zabývá otázkou, je-li možné někoho vypátrat jen podle fotografie.

Teoreticky to možné je, co to znamená v praxi, zachycuje film -včetně srážky s úředním šimlem a molochem byrokracie. Komická je například komunikace s policií, protože osobu, která nic neprovedla a nemá konflikt se zákonem, prostě není důvod hledat.

Vtipnou epizodou do filmu přispěli i reprezentanti alternativních metod pátrání - jasnovidci či kartářky... V této sekvenci film nabídne hodně inspirativní sondu do tohoto oboru. Ztracená dovolená si nedělá nárok na hodnocení věrohodnosti astrologů ani vstřícnosti policejních orgánů, ale jen tak mimochodem podává osobitou zprávu o fungování globálního světa.

Dozvíme se toho ale ještě mnohem více, například že Číňan jednoduše pozná na fotografii Číňana. Ostatně tím, co lze vyčíst z fotografie, se Ztracená dovolená zabývá víc než intenzivně. Za tři roky, které štáb se svými Asiaty strávil, si vytvořil jakýsi profil každého z nich. Režisérka se třeba snažila přijít na kloub tomu, proč se Číňan v obleku usadí a nechá fotografovat uprostřed louky plné pampelišek.

Koneckonců i odpověď na tuhle otázku ve filmu najdeme a krom toho ještě mnoho dalšího. Při natáčení Ztracené dovolené se totiž jen tak mimochodem přišlo na leccos -i na to, čím se chtěla režisérka zabývat prapůvodně, tedy tím, jak a proč se fotíme na dovolené. V souvislosti s touto otázkou se detektivka snoubí s úvahou. Ale ani tady nesklouzává z přemoudřelému akademismu, ale jednoduše zkouší něco zjistit.

Kdo by chtěl vědět, jestli se štábu podařilo mezi miliardou Číňanů najít oněch šest, kteří se tak rádi fotili u norských fjordů a před horskými masivy, ať váží cestu do kina. Ztracená dovolená mu totiž stejně jako tvůrcům filmu nabídne víc, než si umí představit. Třeba to, co způsobilo natáčení snímku v čínských médiích.

***

HODNOCENÍ LN **** Ztracená dovolená

ČR 2007 Scénář a režie: Lucie Králová Kamera: Tomáš Stanek, Braňo Pažitka Distribuce v ČR: AČFK Premiéra: 10. 10. 2007

Autor: