Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Číňané bojkotují Stoneovou

Česko

Kvůli výrokům o zemětřesení stáhl Dior v Číně reklamy, v nichž herečka účinkuje

PEKING/PRAHA Ničivé zemětřesení, které postihlo Čínu, může být důsledkem „špatné karmy způsobené tím, jak se čínská vláda chová v Tibetu“. Tímto kontroverzním výrokem pobouřila hollywoodská hvězda Sharon Stoneová Číňany. Když minulý týden na filmovém festivalu v Cannes takto kritizovala čínský zásah proti tibetským demonstrantům, netušila, jakou lavinu reakcí tím v Číně způsobí.

Zakladatel jednoho z největších čínských řetězců kin prohlásil, že jeho společnost nebude ve svých sálech promítat žádné filmy se Stoneovou, a internet i čínská média zaplavila vlna rozzlobených komentářů.

„Nemám radost ze způsobu, jakým se Číňané chovají k Tibeťanům, protože si myslím, že by nikdo neměl být k nikomu krutý,“ řekla Stoneová během festivalu v rozhovoru, který na červeném koberci poskytla hongkongské televizi. „Znepokojuje mě, jak bychom se měli postavit k olympiádě, protože se nechovají hezky k dalajlamovi, který je mým dobrým přítelem,“ řekla herečka.

„A přišlo zemětřesení a všechno to kolem.

Tak jsem si pomyslela, není to karma? Neznamená to, že když na někoho nejste hodní, stanou se vám zlé věci?“ dodala.

Ng See Yuen, hongkongský zakladatel řetězce UME Cineplex a šéf Federace hongkongských filmařů, označil komentář Stoneové za „nevhodný“. Podle něj by herci neměli zatahovat osobní politické názory do přírodních katastrof, jako je zemětřesení, které si vyžádalo desetitisíce obětí a pět milionů Číňanů připravilo o střechu nad hlavou. UME má kina v Pekingu, Šanghaji, Čchung-čchingu, Chang-čou a Kuang-čou, tedy v městech, kde je pro filmy největší trh. Do roku 2010 bylo podle databáze Imdb.com v čínských kinech naplánováno promítání jejího nejnovějšího filmu The Year of Getting to Know Us a dalších čtyř snímků, ve kterých Stoneová hraje.

Tisíce Číňanů Stoneovou na internetu kritizují a mnozí vyzývají k bojkotu značkového zboží, na které herečka dělala reklamu. Například čínský mladík pod pseudonymem Adam vyzval herečku k omluvě ve videu, které poslal na server YouTube: „Chci, aby se omluvila. Ne mně, ale těm mrtvým.“

Podle posledních údajů při zemětřesení 12. května zahynulo 67 000 lidí, 20 000 se pohřešuje.

Na čínských webových stránkách se objevily série fotografií, na kterých je Stoneová většinou s odhalenými ňadry nebo v milostných pozicích, s popiskem „zhýralá a nemravná“. Jeden z komentářů například zní: „Sklapni, ty nemravná ženská!“ Upřímná lítost?

Kvůli masovému pobouření, které Stoneová svými výroky vyvolala, včera francouzský módní dům Christian Dior oznámil, že stahuje své čínské reklamy, v nichž se herečka objevuje. Zároveň zveřejnil její omluvné prohlášení, ve kterém vyjádřila „hlubokou lítost“ nad tím, že její „špatná slova a skutky rozzlobily a rozesmutnily čínský lid“. „Jsem ochotna podílet se na humanitární práci po čínském zemětřesení a plně se věnovat pomoci postiženému čínskému lidu,“ dodává Stoneová.

Zatím to ale nevypadá, že by se jí Číňané chystali odpustit - alespoň podle výsledků bleskového průzkumu, které se objevily na populárním portálu www.qq.com. Ze 300 000 lidí, kteří se ankety ve čtvrtek zúčastnili, 70 procent tvrdí, že Stoneové „nikdy neodpustí“, a 20,5 procent její omluvu nepřijímá, protože „nebyla upřímná“. Dalších 8,5 procenta si myslí, že omluva je „k ničemu“.

Autor: