Zaorálka znepokojilo, že Číňané zrušili schůzky s ministrem Jurečkou |
„Ptali jsme se po důvodech zrušení cesty pana ministra Jurečky. Paní velvyslankyně sdělila, že ty důvody neumí vysvětlit, nemá informace z ministerstva zahraničí,“ řekl Tlapa. Zdůraznil, že se pracuje na novém plánu Jurečkovy cesty. „Je to důležitý prvek ve strategickém partnerství a myslíme si, že by se tento závazný dokument měl plnit,“ řekl.
Samotný Jurečka prohlásil, že chce i nadále jednat s čínskými ministry. Letos ale již asi do Číny nepoletí, uvedl na briefingu.
Zrušení Jurečkovy cesty ve čtvrtek kritizoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého je to problém pro česko-čínské vztahy. „V uplynulých letech jsme udělali hodně proto, abychom podpořili export české zemědělské produkce, českých potravin do Číny a určitě by nebylo dobře, kdyby se tato komunikace a připravené plány teď narušily. Budeme mít zájem na tom, aby nedocházelo k těmto krokům ze strany Číny, aby i Čína respektovala strategické partnerství,“ řekl Sobotka novinářům před odletem na návštěvu Švédska.
Zrušení cesty dávají čeští politici do souvislosti s podporou, kterou Jurečka dal svému stranickému kolegovi Danielu Hermanovi potom, co byl ministr kultury kritizován za setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Jurečka měl koncem týdne v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro oblast vodního hospodářství. Do Číny ale nezamíří, protože ministři plánované schůzky zrušili.
Peking považuje dalajlamu za separatistu, který usiluje o odtržení Tibetu od Číny, a setkání zahraničních politiků s nositelem Nobelovy ceny za mír pravidelně kritizuje.
Tlapa o dalajlamovi s velvyslankyní mluvil, podle něj ale nepadlo v rozhovoru nic nového. „Čínská strana velmi citlivě vnímá návštěvy dalajlamy a odlišuje, jestli to je návštěva oficiální a kdy neoficiální,“ řekl. Hermanovu schůzku s tibetským duchovním Peking podle něj vnímal jako oficiální i kvůli tomu, že se jí účastnili zástupci Senátu a Sněmovny.
Tlapa s velvyslankyní dále jednal o přípravě setkání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) s jeho čínským protějškem Li Kche-čchiangem o víkendu v Rize. Diskutovali také o rozvoji vzájemného obchodu, kdy Česko zdůraznilo své úsilí o narovnání obchodní bilance. V současnosti míří do Číny české vývozy za 29 miliard korun, opačným směrem je obrat obchodu téměř desetinásobný.