30. března 2016 16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čínský prezident v Praze? Krnáčová povolila policii zavřít jakékoli komunikace

Protestní akce proti nekritickému sbližování ČR a Číny se konala 29. března na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestní akce proti nekritickému sbližování ČR a Číny se konala 29. března na... | foto: ČTK

PRAHA Během třídenní návštěvy čínského prezidenta měla policie v Praze mnohem větší pravomoce než je obvyklé. Bezpečnostní složky na mnoha místech blokovaly dopravu i možnost volného pohybu lidí. Dokument, který jim toto umožňoval, vystavili úředníci z magistrátu pod vedením Adriany Krnáčové.

Server Neovlivní.cz získal dokument, který vymezil pravomoc policistů od 28. do 30. března během návštěvy čínské delegace. Podle písemnosti mohla policie zablokovat určené lokality, kterých se týkaly policejní manévry.. V dovětku stojí: „a veřejně přístupné účelové komunikace dle přiložených situací ... v rozsahu: uzavírka komunikací dle požadavku Policie ČR.“ K uzavření mohlo tedy dle dokumentu dojít prakticky kdekoli.

Ke schválení písemnosti došlo týden před příjezdem Si Ťin-pchinga. Požádal o něj Útvar pro ochranu ústavních činitelů. Podle odpovědných úředníků z magistrátu je takový postup v pořádku. „Úprava v dopravní situaci je z veřejného zájmu únosná,“ uvedli pro server.

Experti uvádí, že postup při státních návštěvách je většinou takový, že policie má na svou žádost povoleno uzavřít přesně vyjmenované lokality a ulice. Informace o uzavírkách musí však být předem a viditelně zveřejněna, aby o ní obyvatelé věděli.

Karel Schwarzenberg na demonstraci proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.
Dva Číňané se snažili zabalit dívku do vlajky proti její vůli.

„V takovémto rozsahu jsem bezpečnostní opatření nezažila. Aby policie dostala pravomoc uzavřít libovolnou ulici, aniž by o tom Pražané byli předem informováni, to je neuvěřitelné. Navíc protokol čínského prezidenta přece musel trasy, po nichž se bude v Praze pohybovat, znát předem. Vidím to jako fatální selhání v informování jak ze strany policie, tak ze strany pražského magistrátu. Chystám proto v tomto smyslu interpelaci na ministra vnitra Milana Chovance ,“ reagovala Jana Černochová z ODS a členka bezpečnostního výboru Sněmovny pro server.

Během čínské návštěvy nebyl například umožněn vstup na Hradčanské náměstí opozičním politikům.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.