Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínský tlak drtí Liou Sianga

Česko

Musím se s tím vypořádat, říká olympijský vítěz z Atén v běhu na 110 metrů překážek

Hvězdy her

PEKING/PRAHA Na jeho ramenou bude spočívat váha očekávání 1,3 miliardy Číňanů.

Překážkář Liou Siang, obhájce olympijského zlata z Atén, se bude muset vypořádat s obrovským tlakem. „Bude to síla. Ale zase budu mít výhodu domácího prostředí,“ říká pětadvacetiletý Liou.

Ačkoli jeho tvář vykukuje z plakátů po celé Číně, on sám se veřejnosti raději vyhýbá.

Pohledný sprinter s vynikající technikou patří totiž spolu s basketbalistou Jao Mingem k největším hvězdám čínského sportu. Jenže na rozdíl od Jao Minga a čínského basketbalového týmu, který nemá příliš reálnou naději, že vybojuje medaili, Liou má ambice nejvyšší. A zlato od něj očekává celá Čína.

„Bude záležet jen na mně, jak se s tím vypořádám. Ale sám sobě jsem dobrým psychologem,“ tvrdí Liou Siang.

I žlutí mohou být rychlí Do povědomí celého světa se vyhoupl na olympijských hrách v Aténách v roce 2004, kdy senzačně vyhrál běh na 110 metrů překážek. „Dokázal jsem, že i žlutí mohou být nejrychlejší,“ zářil Liou, který se stal prvním čínským atletickým olympijským šampionem.

Liou Siang poté získal titul mistra světa a navíc v roce 2006 vytvořil světový rekord, když nad vysokými plůtky prolétl v čase 12,88 sekundy. V Číně z něho byl rázem idol s věhlasem rockové hvězdy a jeho příjmy z reklam přesahují ročně 20 milionů dolarů.

„Má také několik luxusních aut, ale raději je nepoužívá, aby se nezranil,“ citovala agentura Reuters zdroj ze sprinterova okolí, který chtěl zůstat v anonymitě.

Byl vyhublý a divně chodil Ve státním systému sportovní podpory chtěli nejprve z malého Liou Sianga udělat výškaře, ale jedno z vyšetření ukázalo, že nevyroste tak, aby se mohl stát nejlepším. Místo toho ho trenéři přešoupli k překážkám. Tehdy byl Liou vyhublý a babička, která se o něj převážně starala, mu skoro každý den připravovala vepřové v hnědé omáčce. „Byl hubený a trošku divně chodil,“ vybavuje si jeho otec Liou Süe-ken.

Rodiče chtěli syna z atletiky stáhnout. „Rodina byla chudá a nemohla tréninky platit. Proto jsem jim slíbil, že ho budu připravovat zadarmo,“ vzpomíná trenér Sun Chaj-pching, který překážkáře vede už 12 let a v rodné Šanghaji s ním bydlí v jednom bytě.

Liou Sianga čeká v Pekingu velice těžký soupeř, jednadvacetiletý Kubánec Dayron Robles, který před dvěma měsíci v Ostravě vylepšil Číňanův světový rekord o vteřinu. „To bude můj největší soupeř. Ale měl bych ho porazit, jsem starší,“ přemýšlel Liou. „Zůstává hlavním favoritem závodu, i když jsem mu sebral světový rekord,“ odvětil Robles. Liou naposledy závodil před třemi měsíci, trápilo jej svalové zranění. Nyní je prý v pořádku. „Musím využít svou šanci,“ doufá Liou Siang.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat