Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Čínští oceláři zabili svého ředitele

Česko

Dělníci na severovýchodě Číny se vzbouřili. Třicet tisíc ocelářů nesouhlasí se spojením válcoven ve městě Thung-chua se společností Ťien-lung z Pekingu. Při srážkách s policií dělníci dokonce ubili ředitele svého podniku.

PEKING Čína je největším světovým producentem oceli, ale kvůli její padající ceně je ocelářský průmysl v hluboké krizi. Vláda na to reaguje snahou donutit podniky ke konsolidaci, aby tak ocelářská velmoc získala silnější pozici při vyjednávání s dodavateli železné rudy.

Výsledkem vládního tlaku na spojování ocelářských firem je i fúze oceláren Thung-chua s konkurenčním podnikem Ťien-lung. To se však nelíbí ťienlungským zaměstnancům, kteří mají s novým majitelem špatné zkušenosti. Ocelárny Ťien-lung ovládly firmu ze severovýchodu země už loni, ale kvůli špatným hospodářským výsledkům se jí musely vzdát. Když však začala cena oceli pomalu stoupat, chtějí se Pekingští do firmy vrátit.

Dělníky však rozčílil hlavně fakt, že by se měl do firmy vrátit ředitele oceláren Ťien-lung, který firmu přivedl do finančních potíží, a přitom si nechal vyplácet na čínské poměry velmi tučné peníze. Ředitel Čchen Kwo-ťen prý loni vydělal tři miliony jüanů (skoro osmmilionů korun), někteří z penzionovaných zaměstnanců dostali na měsíc jen 200 jüanů (580 korun).

Proto třicet tisíc zaměstnanců ocelárny ve městě Thung-chua vyšlo do ulic, a když narazili na Čchen Kwo-ťena, začali ho lynčovat. Podle zprávy, kterou v sobotu vydalo hongkongské Informační centrum pro lidská práva a demokracii, informaci o smrti manažera potvrdili jeho přátelé.

V následném střetu s policií bylo zraněno několik stovek lidí, ale žádné další zprávy o mrtvých zatím nepřišly. Všechny dostupné informace však pocházejí pouze od zmíněného hongkongského informačního centra. Žádná z tiskových agentur nemá na místě svého zpravodaje. Agentura AP se pokusila získat informace od zástupců místní samosprávy, ale nejmenovaná pracovnice jí pouze sdělila, že k nepokojům opravdu došlo. V ocelárnách Thung-chua telefony nikdo nezvedl. Pro pekingskou ocelárnu Ťien-lung je státní podnik Thung-chua atraktivní hlavně proto, že se aktivně snaží získávat vlastní zdroje železné rudy. Investovala například čtrnáct milionů dolarů do nákupu desetiprocentního podílu v australské těžební společnosti IMX Resources, která peníze použije na těžbu rudy na jihu Austrálie. Útok na dodavatele Hledání nových zdrojů železné rudy je přitom zcela v souladu s vládní linií. Pekingu se totiž nelíbí, že je Čína v této oblasti závislá hlavně na dvou firmách - Rio Tinto Group a BHP Billiton, což jsou dvojka, respektive trojka na světovém trhu s železnou rudou.

Australská Rio Tinto teď v Číně čelí velkému tlaku. Číňané si chtějí vyjednat lepší ceny při nákupu železné rudy, a tak vyjednávání o cenách svěřili zvláštní agentuře. Její strategii se však podle oficiálních čínských představitelů podařilo získat firmě Rio Tinto. Počátkem července, kdy bylo vyjednávání v plném proudu, čínská policie zatkla šéfa tamní pobočky australského podniku a obvinila ho z korupce. Australan Stern Hu, který se narodil v Číně, teď čeká, jak jeho případ dopadne.

Čínskou vládu zneklidňuje hlavně fakt, že se jí nepodařilo jednání o cenách zcela ovládnout. Mnoho oceláren se svými zahraničními dodavateli totiž dál jedná samostatně. Čína přitom spotřebovává asi šedesát procent světové produkce železné rudy v objemu 850 milionů tun.

V počítači, který čínská policie zabavila v pekingské kanceláři Rio Tinto, se údajně našly informace o tržbách a nákupních i prodejních cenách mnoha čínských oceláren. Úřady z toho vyvozují, že je Rio Tinto získávala nezákonně. Mezi obviněnými je tak v současnosti minimálně pět zástupců čínských oceláren. Může však jít jen o způsob, jak dodavatele železné rudy donutit k užší spolupráci s čínskou vládou, která si v ocelářství vytyčila jasné plány. Do roku 2011 chce změnit situaci tak, aby pět největších oceláren ovládalo 45 procent trhu. Nyní přitom mají jen necelých třicet procent tržního podílu.

Už loni se však vládě podařilo sloučit dvě velké ocelárny a vytvořit tak pátý nějvětší podnik svého druhu na světě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!