Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

KSČM útočí na církve. ČSSD to nevadí, koalice zvažuje opuštění sálu

Česko

  14:00
PRAHA - Při projednávání církevních restitucí zůstane možná sněmovna chvílemi poloprázdná. Koalice připustila, že pokud bude KSČM pokračovat v urážlivých projevech z minulého týdne, začne na protest opouštět jednací sál. ČSSD od obstrukcí, na nichž s komunisty spolupracuje, ustoupit nechce.

Miroslav Grebeníček foto: Jan ZátorskýLidové noviny

"Demonstrativním odchodem ze sněmovny už jsme v minulosti několikrát reagovali na urážlivé výroky některých našich kolegů," připomněl pro Lidovky.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Zároveň upozornil, že nevylučuje, že se k podobnému kroku strana uchýlí i tentokrát.

Podporu by zřejmě našla i u koaličních partnerů. "Někteří opravdu přestřelují," komentovala rozpravu o restitucích předsedkyně LIDEM Karolína Peake. Nesouhlas s některými projevy poslanců však ona sama dává najevo jiným způsobem. "Projevy ve sněmovně jsou všelijaké. Většinou poslouchám. V případě poslance Grebeníčka při tom kroutím hlavou a nevěřím svým uším," napsala v SMS zprávě.

Co zaznělo ve sněmovně

"Ve své lačnosti majetku a peněz Čechů, Moravanů a Slezanů je kardinál až nezvykle tvrdý," prohlásil o Dukovi v pátek Grebeníček. Vzápětí ještě kardinálův postoj označil za hodný "kupčíka a biblického penězoměnce".

VÍCE ZDE: Duka: Parlament se proměnil v zasedání ÚV KSČ

Právě projev Miroslava Grebeníčka (KSČM) byl v pátek tím nejostřejším, který ve sněmovně při rozpravě o narovnání státu s církvemi zazněl (viz box). Kardinál Duka obratem reagoval kritickými slovy. "Parlament se proměnil v zasedání Ústředního výboru KSČ," nařkl nelichotivě dolní komoru parlamentu.

Podle Gazdíka tyto projevy hovoří výmluvně o tom, že komunisté restituce odmítají kvůli trvající ideologické nenávisti k církvím.

ČSSD trvá na obstrukcích

Prostoru k dalším útočným výstupům ve sněmovně budou mít poslanci KSČM zřejmě ještě dostatek. Spolu s ČSSD se totiž rozhodli, že budou schválení zákona oddalovat, jak to půjde. Plánují proto obstrukce v podobě nekončících projevů před poslanci.

A od tohoto plánu nechce ČSSD ustoupit ani po urážkách, které v pátek zazněly při úvodních čtyřech vystoupeních komunistů. Poté byla schůze do středy přerušena. "Za výroky pana Grebeníčka odpovídá KSČM," uvedl předseda socialistů Bohuslav Sobotka a zdůraznil, že jeho strana argumentuje jinak. "Argumenty ČSSD rozhodně nezpochybňuji význam církví pro naši společnost," dodal v reakci pro Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně postup své strany hájí i Lubomír Zaorálek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach, které server Lidovky.cz oslovil. "Rozhodnutí o 135 miliardách nebudeme měnit, protože se nám nelíbí některé projevy," uvedl Zaorálek. "Nemůžeme nikomu zakazovat mluvit," dodal poslanec.

Kolik mají církve od státu dostat?

Podle vládní dohody s církvemi, která se promítla do návrhu zákona, by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!