Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cirkusy sepisují petici. Chtějí mít pod šapitó i hrochy a žirafy

Česko

  7:00
PRAHA - Nový ministr zemědělství bude muset čelit nespokojeným cirkusákům, na které jeho resort dohlíží. Mají přichystanou petici, která požaduje, aby cirkusy spadaly pod ministerstvo kultury, protože cirkus je podle nich uměním. Od přesunu si slibují nejen dotace, ale i žirafy, hrochy a nosorožce.

Cirkus - ilustrační foto foto: Reuters

Podle Asociace českých cirkusů nastal čas uznat hodnotu cirkusového řemesla. "Pod zemědělství patříme jen z toho důvodu, že vlastníme zvířata. To však přirozeně není činnost, kterou se živíme. Jako by nikdo neviděl, že s těmi zvířaty provádíme umění. České cirkusy mají velké jméno v zahraničí, ale tento přístup státu nám nepomáhá," míní majitel Národního cirkusu Berousek Jiří Berousek starší.

Petici pro ministra zemědělství sepsala Asociace českých cirkusů, která jich sdružuje 11 ze zhruba třicítky působící v Česku. Ambice asociace míří až k zapsání tradičního českého cirkusu do nehmotného kulturního dědictví. "Písemné zmínky o českých cirkusech sahají do 18 století a jejich zrušením nebo zásadní změnou formy přijdeme o budovanou tradici, která by neměla návratu," domnívá se ředitel Cirkusu Jo-Joo Patrik Joo.

Proti evropskému proudu

Cirkusům se nelíbí především zákon na ochranu zvířat proti týrání, který jim znemožňuje práci s některými zvířaty. "Kvůli zákonu nemůžeme pracovat s nosorožci, hrochy nebo žirafami," nesouhlasí se současnou legislativou ředitel Cirkusu Jo-joo Patrik Joo.

Při prosazování změny cirkusáci patrně narazí. Kurz mnoha evropských zemí je totiž v posledních letech opačný. Zneužívání ohrožených zvířat zakazuje nejen mezinárodní úmluva CITES, kvůli výzvám ochránců zvířat navíc většina států často zavádí i své vlastní regulace. Plán zakázat do roku 2015 všechna divoká zvířata v cirkusech vyslovila naposledy letos v říjnu britská vláda. České zákony tak v evropském měřítku patří k těm nejmírnějším.

ČTĚTE TAKÉ

Současný evropský trend potvrzuje i Barbora Bartušková Večlová, místopředsedkyně sdružení Svoboda zvířat. "Ve většině Evropy se zpřísňují podmínky drezury. České cirkusy se nyní tomu snaží zabránit," říká Večlová. Podle ní jim přesun pod ministerstvo kultury v tomto ohledu nepomůže. "Jen by jim to usnadnilo argumentaci, že jsou v Česku tradicí a měly by být podporovány," dodává. Ředitelé cirkusů si totiž od přepsání pod ministerstvo kultury slibují také dotace, na které zatím nemají nárok.

Pavel Brandl, kurátor savců pražské zoo, již dříve Lidovým novinám řekl, že trénink zvířat v lidské péči má prý svůj smysl jen v několika případech. "K tréninku by mělo docházet pro veterinární účely či kvůli aktivitám, které jsou pro zvíře v přirozených podmínkách nutné nebo jsou vyžadovány pro úspěšný chov," uvedl Brandl. 

Zpřísnění podmínek v ostatních evropských zemích

Koncem října ohlásila britská vláda úmysl zakázat do roku 2015 všechna divoká zvířata v cirkusech. Ve stejnou dobu se pro zákaz vyslovila i autonomní oblast Španělska Katalánsko. Tamní vláda už v roce 2008 schválila zákon, který zvířatům přiznal "fyzické i psychické cítění", po čemž následoval zákaz oblíbených býčích zápasů. Vůli zpřísnit používání zvířat k cirkusovým účelům projevila i nizozemská vláda. K nejpřísnějším omezením už se uchýlilo například Rakousko, Portugalsko, Řecko, Dánsko či Norsko. 

Rozhodnutí ministra

Pokud by měl o cirkusech rozhodovat současný ministr kultury v demisi Jiří Balvín, v přechodu pod resort kultury by nic nebránilo. "Sám jsem se divil, že cirkusy spadají pod zemědělství. V tomhle ohledu jsme evropský unikát. Se zástupci asociace jsem o jejich situaci hovořil a rozumím jí," řekl serveru Lidovky.cz Balvín.

Daniel Herman, kandidát na post nového ministra kultury, nechtěl iniciativu cirkusů komentovat. "Nikdo s tím za mnou nepřišel, nic o tom tudíž zatím nevím. Podoba vlády navíc ještě nebyla schválena, tudíž by bylo předčasné se k tomu vyjadřovat," uvedl pro Lidovky.cz Herman.

Konečný verdikt nad českými cirkusy však vynese až budoucí ministr zemědělství, kterému je petice adresována. Marian Jurečka, kterého KDU-ČSL předběžně nominovala na post ministra zemědělství, však zatím na na otázky serveru Lidovky.cz nereagoval.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat