10. června 2014 8:44, aktualizováno  18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lachtan uhynul při převozu vedrem, veterináři jedou cirkus zkontrolovat

Cirkusový lachtan kalifornský nepřežil 9. června převoz z Frenštátu pod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cirkusový lachtan kalifornský nepřežil 9. června převoz z Frenštátu pod... | foto: HZS Moravskoslezského kraje

KARVINÁ Cirkusový lachtan nepřežil v pondělí převoz z Frenštátu pod Radhoštěm do Karviné. Uhynul vinou přehřátí během sedmdesátikilometrové trasy. Druhého samce zachránili hasiči, kteří jej vodou z cisterny ochladili a jeho nádrž napustili vodou. Veterináři se přitom o úhynu dozvěděli až z novin.

Okolnostmi úhynu osmdesátikilogramového lachtana Logana, který bavil návštěvníky cirkusu Princ, řeší policie. "Uhynulý lachtan byl převezen do Státního veterinárního ústavu v Olomouci, kde proběhne pitva," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Druhý lachtan podle slov Viačkové žije, podrobnosti o jeho zdravotním stavu ale policie nezná.Veterináři přitom na místo povoláni nebyli. "O případu jsme se dozvěděli dnes ráno ze sdělovacích prostředků, včera nás k němu nikdo nezavolal," sdělil pro Lidovky.cz Pavel Šimek z Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj. "Naše inspektory jsme na místo vyslali až dnes, situaci musíme zmapovat. Zatím nemáme žádnou zpětnou vazbu," uvedl Šimek.

Hrozí trest odnětí svobody i pokuta

Policie se případem zabývá, zahájila úkony trestního řízení nedbalostního činu zanedbání péče o zvíře. "Musíme vyčkat na odborné vyjádření veterinářů, které objasní příčinu úhynu," uvedla pro Lidovky.cz Viačková.

Smrt lachtana policie vyčíslila na 300 tisíc korun. "Pokud najdeme viníka, může u soudu dostat až šestiměsíční trest odnětí svobody, případně pěněžitý trest nebo zákaz činnosti," uvedla pro Lidovky.cz mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Zvířata vyžadující zvláštní péči

Převážet zvíře odkázané na pobyt ve vodě v tak extrémních podmínkách je podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna velmi problematické. Zajistit odpovídající podmínky pro lachtany může být velmi obtížné, proto jsou také zařazeni ve vyhlášce o zvířatech vyžadující zvláštní péči. "Je v zájmu těch, kdo využívají různá zvířata pro produkce, aby jejich drahá zvířata dobře vypadala a předváděla to, co se od nich očekává," dodal Duben. Podle něj se úmrtí lachtana bude zřejmě posuzovat jako neodpovídající zacházení a porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Vyjádření ošetřovatele

Ošetřovatel ze Zoo Ostrava Jiří Novák se domnívá, že se staly dvě zásadní chyby. "Jednak by cirkusy vůbec neměly tato zvířata chovat. Existují požadavky na chov savců. Docela bych se divil, kdyby byly splněny v jakémkoliv cirkusu," řekl. Lachtani jsou podle něj velmi náročná zvířata. Potřebují velký prostor a velmi čistou a často filtrovanou vodu. Další chybu vidí v tom, že zvířata byla převážena v tak extrémním vedru. "Velice lehce se přehřejí. Vidím v tom zásadní pochybení," dodal.

Ředitel ostravské krajské veterinární správy Severin Kaděrka pro Lidovky.cz řekl, že je možné lachtany převážet na sucho. Dokonce uvedl, že jejich převoz v nádrži s vodou by byl pro zvířata nebezpečný. "Docházelo by při jízdě k pohybu vody a nárazům zvířat do stěn nádrží. Tím by se mohla zranit," vysvětlil. Při převozu na sucho by ale měla být těla zvířat průběžně ochlazována a kropena vodou. Přepravována podle něj mají být i za vhodných klimatických podmínek.

Potvrdil také, že se o úhynu lachtana veterináři dozvěděli z médií a přesto, že o to nebyly požádáni, vyslali do Karviné inspektorku. "Chceme zjistit celý průběh přepravy. Zda byly zastávky, jakou vodu používali k ochlazování zvířat," uvedl. Případné odborné stanovisko pak může posloužit policii.

5000 litrů druhému lachtanovi pomohlo

Hasiči se o dvou trpících samcích o stáří osm až devět let dozvěděli z tísňové linky v pondělí okolo 16:30. "Cirkus obě cvičená zvířata převážel v prázdných vodních nádržích vozidlového návěsu, údajně měl zakázáno používat při jejich přepravě vodu," řekl Kůdela.

Hasiči poskytli majitelům cirkusu vodu z cisternové automobilové stříkačky na ochlazení a záchranu lachtanů. V té době venkovní teplota přesahovala 30 stupňů Celsia. "Jeden ze samců už byl ale při příjezdu hasičů mrtvý, druhému ale ochlazení a napuštění nádrže na zhruba 5000 litrů vody rozhodně pomohlo," řekl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!