Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čistky na vnitru pokračují. ODS chce jednat o odvolání Peciny

Česko

  12:42aktualizováno  14:42
PRAHA - Náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček z ODS ve své funkci končí. Důvodem odchodu je okleštění jeho pravomocí, jež Zajíček odmítl akceptovat. ODS to považuje za další nekompetentní krok ministra vnitra. Strana proto zvažuje požadavek na okamžité odvolání ministra Martina Peciny.

Zdeněk Zajíček s Mirkem Topolánkem a Ivanem Langerem na tiskové konferenci foto: ČTK

Zajíček, který se staral o komplikovanou elektronizaci státní správy, měl totiž nově zodpovídat pouze za IT technologie. Rozhodl se proto na svou funkci rezignovat.

Zdeněk Zajíček

Vedení občanských demokratů považuje omezení pravomocí náměstka Zajíčka za další nekompetentní krok ministra vnitra Martina Peciny, kterého do Fischerova kabinetu nominovala ČSSD.

Podle šéfa ODS Mirka Topolánka je Pecina nekompetentní, porušuje zákony a politizuje ministerstvo. "Pecina svými kroky ohrožuje reformu policie a elektronizace veřejné správy, budeme zvažovat podání návrhu na jeho odvolání," řekl Topolánek na mimořádné tiskové konferenci.

Pecina podle občanských demokratů politizuje ministerstvo dle zájmů ČSSD, což porušuje principy fungování úřednické vlády. "Existuje riziko, že v případě, že Pecina zůstane ve své funkci, bude pokračovat v politice sociální demokracie v této vládě, tak ta vláda nemůže mít naši důvěru," varoval Topolánek. "Ale tím nechci Jana Fischera nějak vydírat a necháváme si pro ta další rozhodnutí čas," dodal.

ODS svolává na večer jednání svého grémia. "Budeme pravděpodobně po premiérovi požadovat odvolání ministra Peciny. Ten zatím ve své funkci nepředvedl nic jiného než destrukci," řekl LN místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

Zajíčkovo odstoupení je o to komplikovanější, že během tohoto měsíce má být spuštěn projekt datových schránek. Ten je jedním z pilířů elektronizace státní správy a zatím ho provází problémy.

Další zajímavé čtení o situaci na vnitru a rozhovor se Zajíčkem najdete v pátečním vydání deníku

 

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat