Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Citigroup se vrátila k zisku

Česko

Akcie bankovní skupiny šly přesto dolů. Závěr roku se totiž Citigroup nevydařil

NEW YORK/PRAHA „Rok plný milníků“ – tak komentoval výsledky za minulý rok předseda představenstva bankovní skupiny Citigroup Vikram Pandit. Kdysi největší banka světa se v roce 2010 dostala poprvé po třech letech do zisku. Přesto analytici nad výsledky nejásali, čekali, že se finanční instituci bude dařit lépe.

Třetí největší americká banka Citigroup včera ohlásila, že za loňský rok dosáhla zisku 10,6 miliardy dolarů (asi 192,5 miliardy korun). V předminulém roce přitom ještě skončila se ztrátou 1,6 miliardy dolarů. V samotném čtvrtém čtvrtletí pak banka hospodařila se ziskem 1,3 miliardy dolarů, o rok dříve se ocitla ve ztrátě 7,6 miliardy dolarů. Za zlepšením hospodářských výsledků stál zejména pokles ztrát, které souvisely se špatnými úvěry.

Ačkoli se banka dostala konečně do zisku, analytici zveřejněné výsledky nehodnotili pozitivně. Především vývoj ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zaostal za jejich očekáváním. Očekávali totiž téměř dvojnásobný zisk. Tržby společnosti se oproti třetímu čtvrtletí snížily o šest procent na 18,4 miliardy dolarů, ačkoli v meziročním srovnání stouply.

Akcie banky po zveřejnění výsledků oslabily o více než pět procent. „Očekávání pro tuto finanční skupinu jsou vysoká kvůli zlepšující se ekonomice a celkově příznivější atmosféře. Tato čísla budou přijata s určitou skepsí,“ řekl k výsledkům analytik Richard Sichel ze společnosti Philadelphia Trust.

Budoucnost je v Africe Šéf Citigroup Pandit ale věří, že nyní je už finanční skupina na dobré cestě vzhůru. Budoucí možnosti růstu pro Citigroup spatřuje především v zemích mimo USA.

V poslední době například cestuje po Africe a již oznámil, že zde hodlá dál rozšířit zastoupení Citigroup. Především chce, aby jeho banka byla v Africe aktivní v oblasti investičního bankovnictví, v němž se chce v regionu dostat mezi špičku. Plány na rozvoj má ale Pandit také v Číně, tam chce v průběhu příštích tří let ztrojnásobit síť poboček Citigroup.

Bankovní skupina obdržela během finanční a hypoteční krize státní pomoc a garance v celkovém objemu 45 miliard dolarů. Státní podíl, který tak USA v Citigroup získaly, se ale v uplynulém roce odstranil, takže banka nyní opět stojí samostatně bez závislosti na státu.

Poslední zbytek svých akcií, které představovaly sedmiprocentní podíl na Citigroup, odprodala americká vláda v prosinci.

Na transakcích spojených se záchranou této finanční skupiny tak američtí daňoví poplatníci vydělali zhruba 12 miliard dolarů.

Vláda v rámci programu TARP z konce roku 2008 určeného na záchranu finančního sektoru před krizí převzala celkem 7,7 miliardy akcií banky, tedy 27 procent.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!