Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Citlivé údaje na internetu vadí ochráncům soukromí

Česko

PRAHA Úpadkový neboli insolvenční zákon, který v Česku začal platit přesně před týdnem, je řešením, jak se zbavit svých dluhů a neskončit úplně na dlažbě. Vyhlásit takzvaný osobní bankrot může právnická a nově i fyzická osoba, která není schopná splácet své dluhy.

Od prvního ledna, kdy začal nový zákon platit, využili tohoto práva již čtyři dlužníci. Jednou z nich je i šestatřicetiletá L. V. z Ostravy (redakce LN její jméno zná, ale nezveřejňuje ho kvůli ochraně jejího soukromí).

Z insolvenčního rejstříku, který je veřejně přístupný na internetu, je možno o ženě zjistit celou řadu velmi citlivých údajů. Například to, že dluží celkem patnácti firmám a jednotlivcům dohromady 408 905 korun, nebo také seznam jejího majetku.

Nejvyšší závazky má zmíněná dlužnice vůči GE Money Bank, Živnostenské bance a společnosti Cetelem. Další dluhy má také na nájemném a kvůli neplacení sociálního pojištění.

L. V chce své finanční problémy vyřešit splátkovým kalendářem. Žena podala návrh na osobní bankrot hned druhého ledna.

Už ve čtvrtek třetího ledna jí ale Krajský soud v Ostravě návrh odmítnul „z důvodu nesplnění náležitostí“. Dlužnice totiž neuvedla všechny osoby, ke kterým má vyživovací povinnost. Navíc nedoložila všechny své příjmy z minulých let.

Pokud žena tyto citlivé údaje o své osobě nedoplní, soud nebude moci pokračovat v řízení a L. V. půjde do konkurzu.

Přihlásit se ke svým dluhům ale není jen tak. Kdokoliv si o vás přečíst na internetu kde bydlíte, pracujete, kolik peněz berete nebo jaký je váš rodinný stav. Není problém si přečíst třeba i výpis z rejstříku trestů.

Zveřejňování těchto citlivých údajů vadí především ochráncům soukromí. Právě kvůli zveřejňování osobních a lehce zneužitelných údajů se má tento týden sejít šéf Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. „Je jasné, že se určité věci musí vyjasnit. Rozsah zveřejňovaných informací se zdá být přílišný,“ řekla už dříve LN Němcova mluvčí Hana Štěpánková.

Jiný režim pro podnikatele Zcela jiné problémy než fyzické osoby musí v případě osobního bankrotu řešit podnikatelé. Pro ně insolvenční zákon počítá s takzvanou reorganizací. V jejím rámci zůstává zachován provoz podniku.

Zákon ale počítá s tím, že se změní majetková struktura firmy. Schválený reorganizační plán poté mají věřitelé právo průběžně kontrolovat. Zákonodárci se při zavedení reorganizace inspirovali právním řádem USA a SRN.

***

Kvůli zveřejňování osobních a lehce zneužitelných údajů se šéf ÚOOÚ Igor Němec sejde s ministrem Jiřím Pospíšilem

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...