Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Civilní služba čeká izraelské Araby i ultraortodoxní židy

Česko

„Civilkáři“ budou dostávat stejný žold jako vojáci. Když dokončí službu, budou mít nárok na finanční bonus.

JERUZALÉM/PRAHA Pro ultraortodoxní židy bylo až dosud jednoduché vyhnout se službě v izraelské armádě. Zatímco sekulární Izraelci se za odepření vojny mohou dostat do vězení, jejich ultraortodoxní spoluobčané se jen zapíší na některou z mnoha náboženských škol. I proto službě v armádě letos unikla celá čtvrtina branců. „Izraeli sloužíme tím, že studujeme tóru,“ citoval list Jediot Achronot jednoho z mladíků.

Jedním z prvních opatření proti odpíračům vojenského stejnokroje je zavedení povinné civilní služby. Tu už sice někteří vykonávají nyní, současný zákon jim ale dává šanci se jí vyhnout. V neděli však izraelská vláda jednomyslně rozhodla o vytvoření nového úřadu, který by měl právě ultraortodoxní židy a izraelské Araby (ti mají rovněž výjimku) do služby zapojit.

Úřad, který bude spadat pod kancelář premiéra Ehuda Olmerta, by měl v první fázi najít práci pro pět stovek účastníků ročně. Ti, kteří odmítnou z náboženských či národnostních důvodů sloužit se zbraní v ruce, budou jeden rok pracovat v klasických „civilkářských“ pozicích: například jako pomocné síly v nemocnicích či zdravotní asistenti starších lidí. Počítá se ale i s jejich pomocí při předcházení dopravních nehod nebo při propagování ochrany životního prostředí.

„Civilkáři“ nebudou za svou práci dostávat zaplaceno, stejně jako vojáci dostanou pouze „žold“ - ten činí v izraelské armádě okolo 120 dolarů měsíčně (asi 2400 korun). Po absolvování služby by měli mít nárok na finanční bonus ve výši 1600 dolarů (asi 32 000 korun). Ten by jim měl pomoci financovat studia nebo si založit podnik.

Bývalý armádní psycholog Reuven Gal, který nový úřad povede, už o zákonu jednal s rabíny i s představiteli izraelských Arabů. Uklidňoval je přitom tím, že Arabové budou moci sloužit v rámci vlastních komunit a ultraortodoxní židé budou zařazeni pouze na místa, která schválí právě rabíni. Ti se prý k novému zákonu stavějí pozitivně.

Obavy prý nemusejí mít ani izraelští Arabové, kteří tvoří v Izraeli 20 procent populace. „Arabská veřejnost může mnoho získat,“ tvrdí Gal s poukazem na nedůvěru a diskriminaci, jimž jsou izraelští Arabové ve své zemi často vystavováni. „Civilní služba vytvoří alternativu k vojenské a kdo se vyhne oběma, bude (společensky) vyloučený,“ citoval Gala deník Haarec.

Vojenskou službu letos obešlo 25 procent Izraelců. V 11 procentech případů šlo o ultraortodoxní židy, pět procent rekrutů uvádělo psychologické problémy. Zbytek odpíračů pak tvořili lidé s ostatními zdravotními problémy, židé žijící v cizině nebo lidé se záznamy v trestním rejstříku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!