Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Cizí měny dnes nejsou terno

Česko

Před investicí v zahraničních měnách je třeba zvážit, zda vás o případný zisk nepřipraví sílící koruna.

Jistota je jistota - nejlepší je mít úspory v dolarech. Ti, kdo zastávali podobný názor, zřejmě dávno vystřízlivěli. Doby, kdy se vyplatilo držet část úspor v této měně, jsou totiž dávno pryč a zatím to nevypadá, že by se měly vrátit. Co je platné, že si někdo založí termínový účet v bance v dolarech či v eurech, který mu na úrocích vydělá víc než korunový, když kvůli dlouhodobému posilování české měny přijde o větší částku. K dolaru loni koruna zpevnila asi o deset procent, v případě eura méně.

Pokud bychom tedy počátkem loňského roku koupili tisíc dolarů nebo eur a koncem roku je směnili zpět na koruny, dostaneme o deset, u eur pak o několik procent méně. Nemluvě o transakčních nákladech na konverzi měn nejprve na dolary a pak zpět do korun. Nadále přitom převládá názor, že koruna bude vůči většině měn dlouhodobě spíš posilovat. Ten, kdo ví, že bude v dohledné době dolary, eura či jinou měnu potřebovat, nemá na vybranou, korunový investor, hlavně ten konzervativnější, by se jim ale měl zatím vyhýbat.

Platí to i pro podílové fondy, jejichž prostřednictvím investuje většina Čechů, zejména fondy peněžního trhu nebo dluhopisové. Potenciální výnos těchto fondů, které investují v dolarech či eurech, často znehodnotí ztráta způsobená korunovému investorovi právě posilováním české měny. Někdy je kvůli ní dokonce ve ztrátě.

Investice do fondu, denominovaného v cizí měně, může mít smysl u smíšených nebo akciových podílových fondů, zaměřených na Čínu, Indii, Brazílii nebo některé zajímavé odvětví či obor, které vydělaly ročně desítky procent. Případná desetiprocentní ztráta kvůli znehodnocení dolaru pak nehraje příliš roli. Podobné fondy jsou ale určeny pro rizikověji zaměřené investory. Zvláštní kapitolu tvoří tzv. dolarové či eurové zajištěné fondy, které garantují, že vám po několika letech vrátí aspoň vloženou částku. Při úspěšném vývoji trhů můžete získat i mnohem víc. Kdo investuje v korunách, musí ale počítat s tím, že část zisku ukousne ztráta spojená s růstem hodnoty české měny.

Korunový investor může vsadit i na fondy denominované v měnách, které mohou vůči české posilovat, třeba ve slovenské koruně či v polském zlotém. Nebo na to, že se pokles dolaru zastaví a časem na tom vydělá. Při příznivém vývoji můžeme vydělat dvakrát, investorovi ovšem zároveň hrozí dvojí ztráta.

Kdo chce i přesto investovat v cizích měnách, měl by preferovat euro před dolarem. Nejde jen o jeho větší výkyvy, ale i o geografickou polohu ČR a skladbu jejího obchodu. Pro leckoho jsou ostatně evropské akcie zajímavější než americké. Podobné úvahy ale raději přenechme zkušenějším investorům. Ti méně zkušení by měli být u investic do cizí měny dvojnásob opatrní.

Graf

Kolik stály v roce 2007 euro a americký dolar

Zdroj: ČNB (měsíční průměry)

O autorovi| FRANTIŠEK MAŠEK, autor je redaktorem serveru Finmag

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...