Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Inspekce odhalila přimíchávání karcinogenních látek do propan-butanu. Poplašná zpráva, reaguje šéf asociace LPG

Zapalovač - ilustrační foto

Zapalovač - ilustrační foto foto: Shutterstock

Kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ukázaly na nelegální přimíchávání karcinogenních látek do propan-butanu pro spotřebitelské použití.
  21:33aktualizováno  17. ledna 2024 14:34

Týká se to společností Tempo gas a Kralupol, uvedla dnes inspekce v tiskové zprávě. Firmám hrozí pokuty až jeden milion korun. Firma Tempo gas z Hradce Králové pochybení odmítla. Vyjádření Kralupolu naleznete v boxu dole. ČIŽP následně upřesnila svoji zprávu o informaci, že aktuálně riziko nehrozí.

Předseda představenstva firmy Tempo gas Petr Madurkay ČTK řekl, že kontrola nezjistila žádné pochybení vyjma administrativního prohřešku při registraci jednoho produktu. „Závěrem ČIŽP jsem překvapen. Všechny naše produkty jsou v pořádku, podstupují výstupní kontrolu. Neodešel od nás žádný produkt, který by mohl ohrozit zdraví nebo by neodpovídal normě,“ řekl.

Cukroví nepeču. Část domácích kuchařek letos odradily avizované kontroly inspektorů

Česká inspekce životního prostředí letos zkontrolovala sedm společností, které jsou na trhu se zkapalněným ropným plynem, tedy propan-butanem nebo LPG. Při kontrolách zjistila několik porušení chemických předpisů. Nejzávažnější porušení spočívala v tom, že dvě společnosti přimíchávaly butan-butenovou směs, klasifikovanou jako karcinogen a mutagen, do propan-butanu určeného pro použití běžnými spotřebiteli. Inspektoři podotkli, že směs lze dle předpisů používat jen jako topné médium v průmyslu nebo jako meziprodukt pro výrobu chemických látek, v žádném případě se nesmí používat do směsí určených pro běžné spotřebitele.

„Za toto jednání hrozí společnostem pokuty ve výši až jednoho milionu korun. Jedná se o prvotní informaci pro veřejnost, následovat budou řízení o přestupku se společnostmi, které porušily chemické předpisy (nařízení REACH). O dalších krocích v tomto případu bude ČIŽP včas informovat,“ uvedli inspektoři. Dodali, že v kontrolách budou pokračovat i v příštím roce.

Vyjádření společnosti KRALUPOL a.s.

Článek navazuje na tiskovou zprávu České inspekce životního prostředí ze dne 12.12.2023, ve které Česká inspekce životního prostředí informuje spotřebitele o proběhlých kontrolách s tím, že nejzávažnější porušení spočívala v tom, že některé společnosti přimíchávaly butan-butenovou směs, klasifikovanou jako karcinogen a mutagen, do propan-butanu určeného pro použití běžnými spotřebiteli.

Mezi spotřebiteli pak nastala panika s tím, že jsou výrobky naší společnosti karcinogenem a mutagenem a že naše společnost poškozuje zdraví spotřebitelů.

Informace, které Česká inspekce životního prostředí v tiskové zprávě dne 12.12.2023 uvedla, byly zavádějící. ČIŽP proto aktualizovala svou tiskovou zprávu, kdy uvedla:

„Podstatou sdělení bylo, že některé firmy přidávaly do LPG příměs, jež je klasifikována jako karcinogen a mutagen, a kterou k tomuto účelu nesměly použít. Šetřením však nebylo prokázáno, že by výsledné směsi měly být klasifikovány jako karcinogen nebo mutagen. Dle vyjádření oborového sdružení (viz tisková zpráva ZDE k této praktice již v současnosti nedochází.“

Z uvedeného je patrné, že naše LPG není mutagenem či karcinogenem. Nadto od použití butan-butenové směsi pro výrobu LPG jsme již před 2 lety upustili. Obsah látky 1,3-butadien ve svých produktech pravidelně kontrolujeme a výrobek, který by obsahoval nadlimitní množství, na trh neuvádíme a nikdy jsme neuvedli.

Právě skutečnost, že díky vlastním laboratořím jsme schopni složení výrobků ověřovat, a skutečnost, že tak pravidelně činíme, svědčí ve prospěch ochrany práv a zdraví spotřebitele.

Ing. Tomáš Chytráček,

Předseda správní rady společnosti KRALUPOL a.s.

Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG:

„V průběhu letošního roku proběhlo několik kontrol ČIŽP, které zkoumaly složení propan butanu dodávaného zákazníkům v lahvích.

Při těchto kontrolách nebylo zjištěno žádné pochybení ve složení plynu, všechny měřené parametry odpovídaly technické normě.

Informace vydané ČOI jsou poplašnou zprávou a nezakládají se na pravdě. Butadien není klasifikován jako karcinogenní látka, pokud je jeho obsah ve směsi menší než 0,1%. V kontrolovaných vzorcích ho bylo dokonce jen 0,05%. Tvrzení, že je na trh dodáván propan-butan s karcinogenní složkou, se tak nezakládá na pravdě.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...