Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Clijstersová opět dobyla US Open

Česko

Belgická tenistka získala už svůj druhý grandslam jako matka * Ve finále nedala Zvonarevové šanci

NEW YORK / PRAHA Tahle Belgičanka boří letité mýty o neúspěšných tenistkách matkách. Kim Clijstersová mohla opět po roce zvednout do jedné ruky pohár určený vítězi US Open a do druhé svoji dceru Jadu. „Bylo ctí hrát v den vzpomínky na oběti 11. září a doufám, že jsem New Yorku nabídla trochu rozptýlení.“

Sedmadvacetiletá tenistka totiž nedala ve finále posledního grandslamu sezony své soupeřce Věře Zvonarevové žádnou šanci. Rusku smetla za pouhou hodinu 6:2 a 6:1. „Kim hrála báječně a vyhrála zaslouženě. Přestože jsem teď hodně zklamaná, tak New York pořád miluji,“ špitla jen Zvonarevová. V sezoně totiž dokázala bývalou světovou jedničku dvakrát porazit...

Možná i proto modré oči Zvonarevové po finále zalévaly slzy, Clijstersová pro ni našla slova útěchy. „Nevzdávej se, úspěch jednou přijde,“ říkala Rusce, která byla ve finále grandslamu podruhé v životě. Clijstersová dobře věděla, o čem mluví – sama dobyla titul až na pátý pokus.

McEnroe se nudil A samozřejmě to bylo v New Yorku – v roce 2005. Od té sezony nedokázal Belgičanku ve Flushing Meadows nikdo porazit, její série výher se už natáhla na 21 zápasů. Zvonarevová proti ní prakticky neměla šanci. Nervózní tenistka kazila, co mohla, zatímco Clijstersová ukazovalo své přednosti: rychlý pohyb a přesné tvrdé údery.

„Kim je sice báječná osoba, ale teď jí přeju, aby prohrála podání,“ říkal během zápasu legendární John McEnroe, který zápas komentoval na stanici CBS. On i diváci totiž chtěli vyrovnanější boj.

Přitom ale viděli nejjednoznačnější finále od roku 1976, kdy Chris Evertová „zničila“ Evonne Goolagongovou 6:3, 6:0 – mimochodem další tenistku matku.

Pouze Goolagongová a další Australanka Margaret Courtová jsou totiž s Clijstersovou jediné tři hráčky, které úspěšně dokázaly skloubit mateřství s tenisem. Tři triumfy na grandslamu Courtové jako matky však spadají do roku 1973, Goolagongová vybojovala dva tituly také v 70. letech – tedy v době, kdy fyzické nároky na sportovce ještě nebyly tak extrémní jako nyní.

Pro Clijstersovou, která se na kurty vrátila loni v létě po více než dvouleté pauze, přitom už není tenis nejdůležitější věcí v životě. Tou je nyní dvouapůlletá blonďatá holčička Jada, která včera sledovala zápas s lízátkem v puse. „Všechno jí podřizuje. I když Kim prohraje, není ve stresu. Může hrát uvolněně,“ vysvětlila LN bývalá šestnáctá hráčka světa Daniela Bedáňová. Hlavní priorita: dcera Jada Clijstersová tak už neobjíždí všechny možné turnaje, ale pečlivě si vybírá. „Abych se jako matka necítila provinile, že se chovám sobecky. Chci strávit s Jadou co nejvíce času,“ vysvětlila před turnajem.

V New Yorku přitom zpočátku nepředváděla zrovna oslnivý tenis. „Když jsem potřebovala, tak jsem se zlepšila. Z toho mám asi největší radost,“ usmívala se Clijstersová. Kromě toho ji mohla těšit i finanční prémie 2,2 milionu dolarů.

Autor: