Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Clintonová chce uhrát aspoň pat

Česko

Primárky v USA - Hillary Clintonová vyhrála v Pensylvánii a nabrala druhý dech

Superdelegáti. Je čím dál pravděpodobnější, že souboj demokratů nakonec rozhodnou oni NEW YORK / PRAHA Kdo v uplynulých měsících poctivě sledoval Hillary Clintonovou, jak se po sérii porážek zvedá a vytrvale odráží výzvy, aby ukončila kampaň, možná se neubránil legračnímu dojmu. Jako by sledoval Freddyho Kruegera nebo úřadujícího guvernéra Kalifornie, zkrátka ten druh hollywoodských kyborgů a zombies, který je navzdory dešti kulek a explozí nezničitelný. Byť ani úterní vítězství v Pensylvánii nebylo přesně tím, v co Clintonová doufala, zvedlo jí sebevědomí. Všichni teď spekulují, jakou má naději, že ji demokraté nominují do podzimního souboje s republikánem Johnem McCainem.

Jde to i bez peněz Aby dotáhla náskok svého rivala Baracka Obamy, musela v Pensylvánii vyhrát velkým rozdílem. To se jí sice nepovedlo, ale pořád ještě si udržuje naději (její šance od posledních primárek zas o něco vzrostly). Clintonová to nikdy nechtěla vzdát, natož po vítězství v Pensylvánii. Nedokázala sice nashromáždit od přispěvatelů ani zdaleka tolik peněz jako Obama, ale evidentně jí to nedělá starosti. Bývalé první dámě nezbývá než věřit, že se jí povede vyhrát i v následujících primárkách v Indianě, Severní Karolíně, Oregonu, Kentucky a dalších malých státech. Ani pak ale nemá nic jisté. Ani ona, ani Obama totiž nezískají potřebnou většinu delegátů (2025). Rozhodovat se tudíž bude na srpnovém celonárodním stranickém shromáždění v Denveru. Klíčové budou hlasy superdelegátů (stranických špiček), kteří se na rozdíl od delegátů nemusejí zavázat, koho budou volit. Začne jim po úterku vrtat hlavou, proč se Hillary dál drží ve hře?

Důvodů, proč už se dávno nerozhodlo - přestože předtím Obama vyhrál v deseti primárkách za sebou - je víc. Ve finále mohou Clintonové pomoct, aby nakonec demokratickou nominaci přece jen získala. Tím prvním je rasa. Řada Američanů si totiž stále ještě není jistá, že nastal čas, aby v Bílém domě usedl člověk černé pleti. Vezmeme-li jen Pensylvánii - zhruba každý pátý tam připustil, že při jeho rozhodování hrála roli i rasa. Mezi bělochy, kteří to přiznali, jednoznačně převažovali voliči Hillary Clintonové.

Druhým faktorem, který drží Clintonovou při životě, jsou sociálně slabší, manuálně pracující lidé. Obama je pořád ještě nedokázal přesvědčit o tom, že by jim mohl pomoct. Clintonová je definitivně přetáhla na svou stranu nedávnými výroky o tom, že pokud zvolí Obamu, zvolí „elitáře“. Je dokonce velmi pravděpodobné, že pokud Obama získá nominaci, budou tihle lidé volit raději Johna McCaina.

Třetím faktorem jsou tolik omílané zkušenosti. Clintonová sice nikdy nebyla výkonnou političkou, ale přesto je pro voliče „zkušenější“. Většině lidí zkrátka stačí to, že byla manželkou prezidenta.

***

Výsledky primárek v Pensylvánii:

Clintonová 55%

Obama 45%

Počet dosud získaných delegátů:

Clintonová 1588

Obama 1720 K

zajištění nominace je třeba 2025 delegátů.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...