Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Clintonová šéfkou diplomacie?

Česko

Bývalá první dáma by nejspíš prosazovala tvrdší politiku, než jakou volí Obama

WASHINGTON/PRAHA Spekulace amerických médií o tom, kdo bude příštím ministrem zahraničí, nabývají na síle. Mezi dříve zmiňovanými jmény se v posledních dnech objevilo jedno nové, tedy spíše staronové. Šéfkou diplomacie by se prý totiž mohla stát neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Americká televize NBC uvedla, že bývalá první dáma ve čtvrtek letěla do Chicaga a sešla se tam s nově zvoleným prezidentem Barackem Obamou. Schůzka však byla soukromá. Rozhodně z ní nevyplynulo, na čem se dohodli.

Clintonová si podle pozorovatelů musí nejprve vyjasnit, zda má vůbec o post ministryně zahraničí zájem. Senátorka za stát New York to zatím úplně nevyloučila.

„Chci udělat vše, co bude v mých silách, aby jeho (Obamův) program byl úspěšný,“ poznamenala podle agentury Reuters. Nicméně, jak připomněl jeden z jejích poradců – definitivní rozhodnutí o tom, kdo bude příštím ministrem zahraničí, učiní až sám Obama.

Post šéfa diplomacie přitom patří ke klíčovým vládním úřadům. Nový ministr bude muset spolu s Obamou obnovit pošramocenou pověst USA ve světě. Řešit bude muset i vleklé konflikty v Iráku a v Afghánistánu. Kvůli tomu je potřeba najít respektovanou osobnost. Vedle Clintonové jsou ve hře ještě někdejší neúspěšný prezidentský kandidát demokratů John Kerry, guvernér Nového Mexika Bill Richardson nebo republikánský senátor Chuck Hagel. Šanci stále mají také bývalí senátoři Sam Nunn a Tom Daschle, který Obamovi pomáhal od začátku volební kampaně.

Zakopat válečnou sekyru Clintonová by zřejmě v čele diplomacie zastávala tvrdší postoje, než jaké během předvolební kampaně hájil Obama. Na rozdíl od něj například váhala v otázce stanovení termínu pro odsun amerických sil z Iráku. Obamu také obviňovala z nedostatku zkušeností. Válečnou sekyru však nakonec na stranickém celonárodním shromáždění takticky zakopala.

Výběr Clintonové by podle analytiků znamenal, že se Obama nebojí do svého týmu přivést výrazné osobnosti s odlišnými názory.

Obamovi by se tím navíc mohlo podařit sjednotit stranu, kterou zmítají dlouhodobé spory.

Výhodou by také bylo, že by se Obama mohl hlavně ze začátku svého mandátu soustředit na řešení ekonomických problémů. Clintonová, která si ostruhy v diplomatickém prostředí získala i díky boji za práva žen ve světě, by mezitím řešila mezinárodní politiku.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...