Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na výroční tisícovku stály fronty. Překupníci ji už nabízejí za pětinásobek

Česko

  9:34aktualizováno  16:29
Tisíce lidí od časného rána přes mrazivé počasí čekali ve frontě před pobočkami České národní banky (ČNB), aby získali speciální tisícikorunu s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny. Speciální bankovku uvedla ČNB do oběhu právě 8. února. Poslední pobočka, která dovolovala, aby do front přicházeli další zájemci, byla v Plzni.

Bankovku lze zakoupit za 1000 korun na pokladnách centrální banky v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Zástupci ČNB z bezpečnostních důvodů nechtějí upřesnit, jak velká část emise se zatím prodala. Není ani zřejmé, zda bude bankovka k dispozici na pobočkách centrální banky i v dalších dnech. ČNB odpoledne na twitteru uvedla, že dotisk výročních bankovek se neplánuje.

Lidé mají o bankovky ohromný zájem. Pražská pobočka otevřela v 7:30 a už před 8:30 banka na Twitteru oznámila, že pro dnešek frontu z kapacitních důvodů uzavřela, dále si noví zájemci nesmí stoupat do front v Hradci Králové a v Brně, Ústí nad Labem a Ostravě. Poslední otevřená fronta zbyla v Plzni.

„Čekající, kteří ve frontě stáli před jejím uzavřením, se dnes k výměně dostanou,“ uklidňovala banka.

Každý zájemce může koupit nanejvýš pět bankovek. ČNB jich vydala 200 tisíc kusů. Speciální tisícikorunu půjde běžně využívat v obchodech. Od standardní se liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo ČNB ke 30 letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky.

Motiv kolku vychází z originální rytiny tisícikorunového kolku, která se dochovala v technickém archivu Státní tiskárny cenin. Kolky se v roce 1993 označovaly původní československé bankovky využívané do doby, než byla vytištěna nová česká platidla.

Centrální banka připomíná výročí měnové odluky také výstavou Rozděleno!, která se ve středu otevírá v Návštěvnickém centru ČNB a ukazuje vznik a podobu české měny. Letos také plánuje pořádání konferencí pro odborníky i veřejnost zaměřených na vývoj českého bankovnictví nebo na dopady finanční krize v roce 2009 na tuzemský bankovní sektor.

Oblíbené u veřejnosti i překupníků

„U veřejnosti to byl velmi vítaný předmět, tak jsme se to rozhodli zopakovat,“ uvedl k bankovce pro ČTK ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer.

„Primárně to je určeno pro širší veřejnost, ale víme, že je i zájem jak z oblasti sběratelů, tak z oblasti různých překupníků,“ řekl. Růst hodnoty speciální bankovky v čase ale neočekává: „S ohledem na emisní náklad 200 tisíc kusů si to úplně nemyslíme.“

V pražské budově ČNB byla za přítomnosti viceguvernérky Evy Zamrazilové a hostů i pamětníků zahájena výstava Rozděleno! – Vznik české a slovenské koruny v roce 1993. (7. února 2023)

Nicméně překupníci vysokého zájmu lidí o bankovky už využívají a nabízejí možnost jejich nákupu také přes internet. Například na portálu Aukro.cz se už objevila řada těchto nabídek.

Nejvyšší ceny za speciální tisícovku se pohybují v pětinásobku původní, průměrná cena je kolem 2500 korun.

Screenshot nabídky výroční bankovky překupníka z Aukro.cz

Fronty ve všech městech

Pražská pobočka ČNB otevřela v 7:30 a už v tu dobu se před ní táhla zhruba kilometrová fronta ulicemi Na Příkopě, Panská, Jindřišská a Senovážná téměř až zpět ke vstupu do banky. Někteří lidé ve frontě čekali přes noc navzdory silnému mrazu.

Ze zkušeností s emisí speciální stokoruny Mayer vyvozuje, že největší zájem o vydanou tisícikorunu bude od středy do pátku. „Začátkem příštího týdne předpokládáme rozebrání posledních kusů,“ řekl.

Před vchodem do ostravské pobočky na Nádražní ulici se vinula zhruba půlkilometrová fronta, pokračovala na Zámeckou ulici, obkroužila obvodní úřad Moravské Ostravy a táhla se přes Tyršovu ulici až k ulici Čs. legií.

Poblíž jejího začátku stál i Vladimír Horák z Ostravy. Když okolo čtvrté hodiny ráno přišel k České národní bance, zástup lidí už se začínal zakrucovat na Zámeckou.

„Neuvěřitelné, lidé v první linii tady museli snad být od večera. Já se tady střídám s kamarádem. Je fajn mít takovou raritní bankovku, nemyslím na to, že bych ji pak zpeněžil, jak se dívám, bude jich asi dost,“ říkal.

Stovky metrů dlouhá fronta na výroční tisícikorunu čekala ráno i před ostravskou pobočkou České národní banky.

O kus dále stála Eliška Váňová také z Ostravy. „Doufám, že se na mě dostane, vůbec jsem s takovým zájmem nepočítala, vypadá to tady, jak mi mamka vykládala, že se stálo kdysi na banány a pomeranče,“ mínila s úsměvem.

Ve frontě před ostravskou pobočkou ale nestáli jen místní, pro raritní bankovku si sem přijeli i lidé například z Karvinska, Opavska a dalších částí kraje.

Fronta před ČNB na výměnu tisícikorunové bankovky (8. února 2023)

I v Ústí nad Labem čekaly na bankovku od brzkých hodin stovky lidí. V 9 hodin se táhla několika set metrová fronta od sídla ČNB v Klášterní ulici ke křižovatce pod Mariánskou skálou.

„Ve frontě jsem čekal od šesti hodin ráno a už takhle brzy bylo přede mnou asi 150 lidí. Ale šlo to docela rychle. Kolik kusů mají tady v Ústí nevím, hlavně že jí mám,“ uvedl po zhruba půl druhé hodině čekání pan Martin z Ústí nad Labem.

Na speciální tisícikorunu čekaly v Ústí nad Labem od brzkých ranních hodin stovky lidí. Fronta byla od ČNB v Klášterní ulici až ke křižovatce pod Mariánskou skálou.

Od sedmi hodin čekala ve frontě na bankovku i skupinka kamarádek z Ústí. „Věříme, že se na nás dostane, odhaduji, že na Ústí je k prodeji tak 25 tisíc kusů,“ řekla Ivana.

Důvod, proč se do fronty v mrazivém ránu postavila, je prostý: „Nejsem sběratelka, prostě tu bankovku chci mít.“

S termoskou s horkým čajem se do fronty asi v půl sedmé postavil manželský pár z Děčína. „Za ty dvě hodiny se fronta docela posunula, vůbec si nepřipouštím, že by na nás tisícovka nezbyla,“ uvedl pan Luboš.

Fronta v Českých Budějovicích byla ráno na Lannově třídě od ČNB až k obchodnímu domu Prior. Stovky lidí se seskupily v téměř 400 metrů dlouhé frontě. Zabalení v zimních bundách, čepicích a rukavicích nervozně přešlapovali, poskakovali pro zahřátí a komentovali mezi sebou nekonečnou frontu.

Fronta v Českých Budějovicích byla ráno na Lannově třídě od ČNB až k obchodnímu domu Prior

„Čekání je dlouhé, stojíme tu od půl sedmé a je opravdu zima, ale někteří nadšenci tu čekají už od jedenácti večer,“ popisoval čekání ve frontě Jiří Vadlec, který má doma i první vydanou bankovku s přetiskem – stokorunu z roku 2019.

Na Lannově třídě v Českých Budějovicích stáli dlouhou frontu stovky lidí.

Mezi trpělivými nadšenci ve frontě se ale našli i ti, pro které je pořízení bankovky jen zpestření běžného dne. „Nejsem žádná odbornice ani vášnivá sběratelka. O dotisku se dozvěděl můj syn a mě napadlo, že bychom si jednu také mohli pořídit. Bankovka se dává kus za kus, takže není co ztratit,“ sdělila Zdeňka Šimůnková s tím, že investovat do peněz by si netroufla.

Autoři: , , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat