Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co bylo za milionem pro SPOZ? Nemám křišťálovou kouli, vzkazuje Veleba

Česko

  6:00
PRAHA - Pořádnou bouři mezi funkcionáři Strany práv občanů (dříve Zemanovci) vyvolala zveřejnění informace o nevyjasněném sponzoringu strany před loňskými parlamentními volbami. Server Lidovky.cz získal korespondenci mezi šéfem SPO Janem Velebou a místopředsedou hradecké pobočky strany. Z ní je vidět, že vedení strany sponzoring vysvětlovat nechce a nehodlá se o tom bavit ani se svými kolegy ze strany.

Bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba byl zvolen 29. března na mimořádním sjezdu v Praze novým předsedou Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). foto: ČTK

Jedním z největších sponzorů byl podnikatel Ladislav Stříteský, který straně dal milion korun. Očekával však, že se mu vynaložená investice brzy vrátí ve formě lukrativní veřejné zakázky.

O motivaci podnikatele Stříteského informoval server Lidovky.cz již počátkem dubna. "Obrátil se na mě jeden kamarád, naznačil nějaké možnosti," přiznal serveru Lidovky.cz Stříteský. Více čtěte ZDE.

Konkrétní jména podnikatel prozradit nechce. Připustil pouze, že kontakty jeho kamaráda vedly k regionální buňce SPOZ (dnes již SPO - strana se na konci března přejmenovala, názvu vypustila slovo Zemanovci.)

Po zveřejnění okolností milionového daru se do věci vložil Zdeněk Podal, místopředseda krajské pobočky SPO v Hradci Králové. Chtěl nejprve na kraji a poté přímo od předsedy strany vědět, co bylo za darovaným milionem. Poté, co se svými dotazy neuspěl, předal serveru Lidovky.cz korespondenci s nynějším předsedou strany Janem Velebou. Server korespondenci zveřejňuje bez úprav.

14. dubna 2014 20:19 

Komu: Ing. Jan Veleba

Dobrý večer,

vážený pane předsedo, obracím se na Vás naposledy ve věci informace vedoucí k objasnění sponzoringu naší strany panem Stříteckým za příslib údajného zvýhodnění.

Nemá již dále cenu kličkovat, oba jsme již víc než šedesátníci, já Vás považuji za rovného chlapa a proto Vás žádám o odpověď, zda jste a nebo nejste schopen a ochoten mi odpovědět. Kdo se podle schovává za jméno královéhradecké organizace a nedostává se mu cti přiznat se jako chlap.

V této věci již nejde o politické hrátky ale o otázku cti. Jestliže mnou požadovaná informace během zítřejšího dne nebude k dispozici, považuji za férové, abych jednal za naši organizaci a svoji osobu tak, jak uznám za vhodné. To znamená, předám veřejnosti prostřednictvím tisku veškeré informace a uvedu věci na pravou míru.

Zdeněk Podal

15.04.2014 07:09

Komu: Zdeněk Podal

Vážený pane Podale,

jak já Vám mohu proboha odpovědět, když jsem v čele strany pár dní.

Na tomto příkladu se ukazuje, kam až strana dospěla. Vy se ptáte mně,

já to objektivně vědět nemohu a přitom váš krajský předseda mlčí.

Tož ať to vysvětlí on, co ode mne čekáte? Že mám křišťálovou kouli?

Nezlobte se, ale já to nevím a tak si mezi váma, kterých se to týká,

udělejte pořádek a přestaňte s nesmyslnými ultimáty.

S pozdravrem

Jan Veleba

16.04.2014 14:48

Komu: Ing. Jan Veleba

Vážený pane předsedo,

nechápu Váš podrážděný tón. To není o stavu strany, to musím důrazně odmítnout. Naši lidé v organizacích dělali co mohli, běhali po náměstích, aby jejich Miloš zvítězil v prezidentské volbě. Stejným způsobem si odpracovali další volební kampaně v zájmu celé naší strany.

Já to vidím tak, že jde o neuspokojivý stav řízení naší strany. Tento můj dojem potvrdila i kauza údajného sponzora naší strany, o čemž si dopisujeme.

Kdybyste hypoteticky kandidoval na předsedu Svazu ovocnářů, ptal bych se Vás na stav jabloní po letošní zimě. Vy jste ale kandidoval na předsedu strany SPOZ nyní SPO a mé dotazy souvisí s výkonem Vaší funkce. Dotazoval jste se mě na stanovisko předsedy kraje. Přikládám jej a zároveň přikládám i stanovisko krajského volebního manažera.

To vážně nevíte, že krajské ani místní organizace nemají právní subjektivitu, a tedy žádný dar v hodnotě jednoho milionu korun přijímat nemohou? Tento dárce dle www.lidovky.cz je zveřejněn jako dárce celé strany, nikoliv dárce královéhradecké organizace. Vaše invektivy vůči naší organizaci v této věci svědčí o tom, že jste se neobtěžoval prověřit si fakta o této skutečnosti.

Když dnes vidím, jaké máte problémy s naprosto oprávněným dotazem mé organizace, slibuji Vám, že příště již zůstaneme u těch jablek.

Zdeněk Podal, místopředseda KV královéhradeckého kraje

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!