Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
5. dubna 2014 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kupka z ODS: Proč by kadeřnice nemohla darovat milion?

Starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka přednáší svůj nominační projev před volbou místopředsedů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka přednáší svůj nominační projev před volbou místopředsedů. | foto: ČTK

PRAHA Milionový dar od 23leté kadeřnice na mateřské dovolené, který v minulém roce přistál na účtu ODS, vzbuzuje pochyby, jestli za štědrou podporou strany nestojí někdo v pozadí. Místopředseda ODS Martin Kupka bude celou věc prošetřovat, ale zároveň upozorňuje, že platí presumpce neviny. "Znám kadeřnici, třeba zrovna ve své obci, která by si ten milion mohla dovolit darovat," říká Kupka v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: V České republice není zvykem, aby matka na mateřské dovolené věnovala politické straně milionový dar. Není to spíše příklad krytí skutečného dárce, který nechce být známý, protože sleduje svůj určitý zájem?
Mám za to, že v tomhle státě pořád platí presumpce neviny a já budu chtít vidět, jak platba probíhala, jak se verifikovala, jestli to ten dotyčný opravdu zaplatil. Nedokážu si představit, jak by politická strana prověřila, jestli dotyčný si může nebo nemůže dovolit dar dát. Ten dar přišel v roce 2013 za předchozího vedení. Musíme zkontrolovat výpisy z účtu, jestli byla platba zpětně verifikována. Ty musím mít nejdřív k dispozici.

Lidovky.cz: Domníváte se, že je možné, aby milion od Sabiny Spálovské (o jejím daru informoval server iDnes.cz) na účet ODS nakonec nepřišel?
To snad ne. To nepředpokládám, ale to se dohadujeme o něčem, co ani jeden z nás neměl možnost vidět. Chci se s tím nejprve seznámit a nepochybně si ty doklady vyžádám. Pravidla se podle mých informací zpřísňovala. Dar proběhl bezhotovostní cestou, darovací smlouvu podepsanou dotyčnou máme k dispozici.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: ODS inkasovala od dárců necelých 50 milionů korun. Peníze straně posílali například i důchodci. Neměla by strana dárce prověřovat, aby byla hodnověrná a vyhnula se skandálům?
A jak byste si to představovala?

Lidovky.cz: Například při podpisu darovací smlouvy. Kadeřnice na mateřské dovolené, která chce darovat milion korun, přece jenom není standardní dárce...
Ale to jste řekla vy. Nezlobte se na mě, ale já znám kadeřnici, třeba zrovna ve své obci, která by si ten milion mohla dovolit darovat. Třeba kadeřnice v tomto konkrétním případě má velmi dobré rodinné zázemí a já si myslím, že o tom nelze takto přemýšlet. Žádná politická strana si nemůže dovolit aparát, který by prověřoval majetkové poměry dárců.

Lidovky.cz: Neobáváte se toho, že v seznamu sponzorů vaší strany figurují další lidé, kteří vzbudí pochybnosti? S podezřelými dárci se v minulosti potýkali zemanovci po skončení prezidentské kampaně Miloše Zemana a voliči to straně ve sněmovních volbách spočítali.
Podle mých informací byl tento příklad (SPOZ) odlišný v tom, že ti lidé ani nevěděli, že finanční prostředky měli na Zemanovu kampaň darovat. Podle mých informací šlo v tomhle případě o bezhotovostní platbu, ten člověk potvrdil, že peníze odeslal, a odeslal je ze svého účtu.

vsvVěra Svobodová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...