Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ODS podává ústavní stížnost proti obvinění Nečase. Má i podpisy TOP 09

Česko

  13:09aktualizováno  13:24
PRAHA - Občanští demokraté v úterý podají ústavní stížnost ve věci obvinění expremiéra a bývalého předsedy strany Petra Nečase. Pod stížnost se podepsalo 27 zákonodárců z klubů ODS a TOP 09. Uvedl to Jakub Veinlich z tiskového oddělení strany.

Petr Nečas. foto: ČTK

Nečas je obviněn z podplacení trojice bývalých poslanců, jakoukoliv korupci popírá. Na rozhodnutí ODS upozornila Česká televize.

Stížnost podepsalo všech 15 členů klubu ODS a dalších 12 poslanců z klubu TOP 09 a Starostové. Občanští demokraté se už dříve Nečase zastali. Tvrdili, že jeho obvinění je pokusem o kriminalizaci politiky. Kritizovali také to, že se kauzou zabývá olomoucké státní zastupitelství, když záležitost věcně náleží do Prahy.

Benda: je to systémový problém

Další vyšetřování na Moravě umožnila vyhláška, kterou vládě předložila ministryně spravedlnosti úřednického kabinetu Marie Benešová (ČSSD). ODS už dříve oznámila, že pokud nebude zrušena, podá ústavní stížnost na její zrušení. Ministryně spravedlnosti Helena Válková pro ČTK řekla, že kvůli vyhlášce se na ni zatím nikdo neobrátil. K případnému zrušení vyhlášky se v tuto chvíli staví zdrženlivě, domnívá se, že její předchůdkyně měla důvody k jejímu vydání. S těmito důvody se teď Válková seznamuje.

Helena Válková, ministryně spravedlnosti

Poslanec Marek Benda (ODS) v úterý potvrdil, že ústavní stížnost občanských demokratů souvisí s trestním stíháním Nečase a možností olomouckého státního zastupitelství ponechat si věc ve své kompetenci. "Považujeme za důležité, aby se Ústavní soud vyjádřil k otázce zákonného soudce v přípravném řízení. Jde o to, aby ústavní soud zaujal nějaké stanovisko k tomu, že zásada zákonného soudce - každý z nás má svého zákonného soudce podle místa bydliště - je obcházena tím, že kroky v přípravném řízení činí státní zastupitelství na druhém konci republiky," řekl novinářům ve Sněmovně Benda. Podle něj se jedná o systémový problém.

Kauza údajného podplacení exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V případu je obviněn Nečas, bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Garsoniera v Říčanech
Garsoniera v Říčanech

Říčanská, Říčany - Radošovice, okres Praha-východ
3 280 000 Kč

Mohlo by vás zajímat