Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Amnestie? Šlo o podpis za podpis, připustil Nečas. Trestnímu stíhání unikl

Povolební vyjednávání: Václav Klaus a Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povolební vyjednávání: Václav Klaus a Petr Nečas. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Bývalý premiér Petr Nečas může slavit alespoň malé vítězství na poli justice. Vyhne se trestnímu stíhání kvůli podpisu prezidentské amnestie z loňského ledna. Odposlechy sice zachytily, jak expremiér říkal, že v případě amnestie "šlo o podpis za podpis", podle státního zastupitelství se však Nečas žádného trestného činu nedopustil.

Novoroční amnestie a vládní konsolidační balík, který zvyšoval sazby DPH. Dva dokumenty, které koncem roku 2012 ležely na stole prezidenta Václava Klause, neměly zdánlivě vůbec žádnou spojitost. Avšak policejní odposlechy zachytily rozhovor Nečase s Janou Nagyovou, podle kterého existovala jasná rovnice - pokud by neprošla amnestie, neprošly by ani daně.

"Amnestie je strašný průšvih," řekl Nečas Nagyové (nyní již Nečasové) podle policejního spisu, z něhož citoval server Aktuálně.cz. "Můžu říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis," pronesl následně, čímž podle serveru připustil právě handl s Klausem - Nečas podepíše amnestii a Klaus zase jeho daňový balík.

Zločinné spolčení?

Kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby či dokonce zločinného spolčení podala Iniciativa Vraťte nám stát na Nečase trestní oznámení. (VÍCE ČTĚTE ZDE) Jak ale zjistil server Lidovky.cz, neuspěla. "Státní zástupce podání vyhodnotil tak, že nic nenasvědčovalo tomu, že by byl spáchán jakýkoli trestný čin. Věc proto bez dalšího opatření založil," řekla mluvčí Městské státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

PSALI JSME:

Doplnila, že samotné trestní oznámení obsahovalo formální nedostatky, které měla iniciativa odstranit, avšak neučinila tak. "Nevím nic o obsílce. Komunikuji datovou schránkou a ani tam nic nedorazilo," reagovala na to Adriana Krnáčová z iniciativy Vraťte nám stát. To samé uvedl i předseda sdružení, filosof Václav Němec. "Určitě se na státní zastupitelství obrátíme a budeme to chtít doplnit, ale opravdu o žádné výzvě nevíme," řekl serveru Lidovky.cz.

Sdružení se nyní ještě může obrátit na Vrchní státní zastupitelství v Praze s žádostí, aby rozhodnutí městského zastupitelství přezkoumalo. "Pokud nějaké opravné prostředky jsou, tak je určitě využijeme," dodal Němec.

Podle advokátky Hany Marvanové, která ze sdružení nedávno odešla kvůli novému postu náměstkyně ministryně spravedlnosti, měla policie vzhledem k závažným podezřením konat sama o sobě. "Jsme přesvědčeni, že dosud známé informace odůvodňují podezření, že mohlo dojít v souvislosti s vyhlášením amnestie dne 1.1.2013 k závažným trestným činům, a to nejen zneužití pravomoci úřední osoby, ale rovněž přijetí úplatku a podplácení či zločinné spolčení," prohlásila Marvanová.

Vytrženo z kontextu, říká Nečas

Odposlechy, které zachytily rozhovor o handlu s podpisy, nasadili kriminalisté na Nečasovu pravou ruku a nyní jeho manželku Janu Nagyovou, aby mapovali její podezřelé styky. Nyní je kvůli nim obviněná ze zneužití vojenského zpravodajství a figuruje také v kauze tzv. poslaneckých trafik, kvůli kterým byl nedávno obviněn i sám Nečas. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Expremiér politický "obchod" s podpisy už dříve popřel. Slova byla podle něj vytržena z kontextu - nepopisoval prý nic jiného než pocit, že nepodepsat amnestii by nebylo férové.

A vzájemně výhodnou směnu podpisů popřel i sám Klaus. "Prezident Klaus podpisem balíčku daňových změn pouze ukončil nejistotu, v níž se před koncem roku nacházeli všichni čeští plátci DPH. Vztah tohoto úkonu k amnestii byl nulový," vzkázal Lidovkám jeho mluvčí Petr Macinka. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...