Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nečas neříká pravdu, odvolání mi nehrozilo, brání se Šlachta

Česko

  15:49
PRAHA - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta byl před loňským zásahem na úřadu vlády těsně před odvoláním. Týdeníku Euro to řekl tehdejší premiér Petr Nečas. Útvar podle něj selhal v boji s černým obchodem s alkoholem. Důsledkem toho pak měla být metanolová aféra, tvrdí Nečas.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. foto: ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tvrzení bývalého premiéra zpochybnil a označil za součást jeho obhajoby, stejně jako Šlachta.

"To mi přijde možná trošičku už z říše fantazie, tato konstrukce, ale nemůžu to vyloučit," uvedl Zeman v pořadu České televize Otázky Václava Moravce k údajné hrozbě odvolání Šlachty. Připustil, že bývalý premiér může mít více informací v tomto směru. "Beru to spíše jako jeho obhajobu," dodal.

"Žádné výhrady nezazněly"

Podobně reagoval Šlachta. "Jsou to naprosto nepravdivá slova. Já to beru, že je to asi jeho (Nečasův) způsob obhajoby," řekl serveru iDnes.cz. Uvedl že, k jeho práci či činnosti protikorupčního útvaru při odhalování obchodu s alkoholem nikdy žádné výhrady nezazněly. "To, co říká pan expremiér, nesedí s tím, jak jsem byl hodnocen a odměňován. I útvar byl hodnocen nad rámec," řekl Šlachta.

Petr Nečas

Nečas prý ale nebyl s prací ÚOOZ spokojen. "Nemělo se vykřikovat na veřejnost, jak jsme dobří, ale měli už daleko dříve dopadnout ty pachatele, kteří obchod s černým alkoholem provozovali," řekl Euru Nečas. Zásadní úlohu na dopadení pachatelů mají podle něj krajské kriminálky v Ostravě a ve Zlíně, nikoliv ÚOOZ.

Expremiér kritizoval také to, že útvar nemá v posledních letech žádné úspěchy v potírání obchodu s bílým masem. "Tady je jasně vidět, že hlavní náplní činnosti těchto policejních útvarů se stal hon na politiky. Prostě, odstřel si svého politika, a čím vyššího sestřelíš, tím větší mediální hvězdou budeš," řekl. Šlachta to odmítl komentovat s poukazem na jiná hodnocení činnosti svého úřadu.

  • ÚOOZ provedl zásah loni 12. června. Kauza údajného podplacení exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS.
  • V případu je obviněn Nečas, bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.
  • V další větvi případu jsou spolu s Nečasovou (dříve Nagyovou) kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.
  • Kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) je mimo jiné obviněna Jana Nečasová, lobbista Ivo Rittig a obchodní partner a právní poradce Tomáš Jindra.
Jana Nagyová u soudu.
Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...